Windows 10’Da Ekran Görüntüsü Almanın 6 Yöntemi

Bu eğitimde, Windows 10 ve diğer sürümlerde ekran görüntüsü almak için farklı yöntemler açıklanmaktadır. Windows’ta ekran görüntüsü almak için uygun bir yöntem seçin:

Ekran görüntüsü, ekrandaki içeriğin bir görüntüsünü almak anlamına gelir. Ekranın bir parçası veya tüm ekranın olabilir ve bazı ek araçlar, kullanıcının ekran görüntüsünün kalitesini ve çıktısını geliştirmesine yardımcı olabilir. Daha sonraki bir noktada referans olarak kullanılabilecek görüntüleri yakalamaya yardımcı oldukları için ekran görüntüleri bu günlerde çok popüler hale geldi.

Ekran görüntülerinin artan popülaritesi geniş çapta yayılmıştır ve bir eğitim veya ürün kılavuzları oluştururken, sorun giderirken veya sadece ilginç okuma içeriği oluştururken çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Ekran Görüntüleri Yakala

Bu yazıda Windows’ta nasıl ekran görüntüsü alınır hakkında konuşacağız . Kullanıcıların gereksinimlerine göre tüm ekranın veya bir kısmının ekran görüntülerini alabilecekleri çeşitli yolları tartışacağız. Ayrıca Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 gibi farklı Windows sürümleri için ekran görüntüsü almanın nasıl farklı olduğunu da konuşacağız.

Başlayalım!!

Windows 10’Da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Yöntem 1: PrtScn Anahtarını Kullanma

Ekran görüntüsü almanın ilk ve en basit yöntemi Print Screen tuşunu (PrtScn ) kullanmaktır.

Aşağıdaki adımlara bakalım:

# 1) Çekilmesi gereken görüntüyü / ekranı açık tutun ve PrtScn tuşuna basın . Bu tuş, klavyenin sağ üst köşesinde bulunur.

# 2) Kullanıcılar tüm ekranı kopyalamak için bu seçeneği kullanabilir ve MS Paint veya MS Word gibi araçları yapıştırmak ve kopyalanan içeriği yapıştırdıktan sonra istenen değişiklikleri yapmak için kullanabilir. Bu araçlar, ekran görüntüsünün kalitesini artırmak için çeşitli özellikler sunar. Kullanıcılar, içeriği bu araçlara yapıştırmak için Ctrl + V gibi Windows kısayollarını kullanabilir.

PrtScn’nin kullanılması, diğer tuşlarla birlikte kullanıldığında bazı değişikliklere neden olabilir. PrtScn ile kullanılabilecek diğer bazı anahtarlar aşağıdadır:

 • Alt tuşu + PrtScn : Alt tuşu (sol altta, Windows tuşunun yanında bulunur) PrtScn ile birlikte basıldığında kullanıcının ekranda aktif olan pencereyi kopyalamasına yardımcı olur. Kullanıcılar, yukarıda belirtilen 2. Adımı izleyebilir ve kopyalanan içeriği yapıştırmak ve istenen değişiklikleri yapmak için bu araçları kullanabilir.
 • Windows + PrtScn: Bu tuşların bir kombinasyonu tüm ekranı yakalar ve yakalamayı Pictures> Screenshots adlı klasöre bir görüntü olarak kaydeder . Resimler kitaplığı altındaki Ekran Görüntüleri adlı klasöre erişebiliriz .

Bu, aşağıdaki resimde açıklanmıştır:

Yöntem 2: Ekran Alıntısı Aracını Kullanma

Windows 10 ayrıca , kullanıcının geçerli pencerenin bir bölümünün ekran görüntüsünü almasına olanak tanıyan “Ekran Alıntısı Aracı ” adı verilen başka bir ilginç özellikle birlikte gelir . Bu aracın nasıl çalıştığını görelim.

# 1) Arama simgesine tıklayın ve Ekran Alıntısı Aracı yazın . Alternatif olarak, Ekran Alıntısı aracını Başlat Menüsü> Tüm Programlar> Aksesuarlar altında da bulabilirsiniz .

# 2) Ekran Alıntısı aracı açıldığında, Yeni’ye tıklayın .

# 3) altında açılır tıklayın Mode ve seçmek Dikdörtgen Snip veya Snip dan Serbest .

 • Dikdörtgen kesme, kullanıcının ekranın yakalanması gereken dikdörtgen bir bölümünü sürükleyip seçmesine olanak tanır .
 • Kesintisizlik, kullanıcının imleci sürükleyerek içeriğin etrafında serbest form çizme esnekliğine sahip olmasını sağlar.

# 4) Ekran görüntüsü alındıktan sonra kullanıcılar dosyayı istedikleri herhangi bir yere kolayca kaydedebilirler. Bu açılır listenin Dikdörtgen ve Keskinlik içermeyen dışında iki seçeneği daha vardır. Bu seçenekler şunlardır: Pencere Parçası ve Tam Ekran Parçası . Pencere alıntısı, kullanıcının ekranda bir pencere seçmesine izin verir. Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi bir diyalog kutusu olabilir .

Adından da anlaşılacağı gibi tam ekran görüntüsü, kullanıcının tüm ekranı yakalamasına olanak tanır.

Ekran alıntısı olarak yakalanan ekran görüntüleri Ekran Alıntısı aracı penceresine kopyalanır. Kullanıcıların değişiklik yapma seçeneği vardır ve ayrıca dosyayı kaydedebilirler.

Ekran alıntısı aracı, Gecikme adı verilen başka bir ilginç özelliğe de sahiptir Bu özellik Windows 10’da mevcuttur ve kullanıcının seçildiği saniye kadar bir gecikmeden sonra ekran görüntüsü almasına olanak tanır.

Yöntem 3: Oyun Çubuğunu Kullanma

Windows 10’da ekran görüntüsü almanın son derece popüler bir başka yolu da Oyun çubuğudur . Bu yöntem için izlenen adımlara bakalım.

# 1) üzerine tıklayın , Windows tuşu ve G birlikte. Bu, Oyun çubuğunu açacaktır. Oyun kutusunun ayarları Ayarlar> Windows Ayarları> Oyun Çubuğu tıklanarak özelleştirilebilir.

# 2) Evet’e tıklayın, açılan diyalog kutusunda bir oyundur .

# 3) Ekran görüntüsü almak için kamera düğmesini tıklayın. Ekran görüntüsünün konumuna hızlı bir yol da ekranda görüntülenir. Kameranın Windows kısayolu Windows tuşu + Alt + PrtScn’dir .

# 4) Bu ekran görüntüleri, C: \ Kullanıcılar \ (Kullanıcı Adı) \ Videolar \ Yakalamalar konumuna PNG formatında kaydedilir.

Yöntem 4: Alıntı ve Taslak Yöntemini Kullanma

# 1) Windows tuşu + Shift tuşu + S – Bu yöntem ilk olarak ekranı yumuşatmaya yardımcı olur ve imleç, kullanıcının yakalanması gereken ekranın istenen alanını seçmesine izin verir. Kullanıcı, imleci farenin sol tuşu ile birlikte sürükleyerek istenen alanı seçtiğinde ve ardından yukarıda belirtilen görüntü düzenleme araçlarından birine yapıştırır.

# 2) Alternatif olarak, önce Windows’ta Alıntı ve Taslak uygulamasını açabilir ve ardından ekran alıntısını alabilirsiniz.

Windows arama çubuğuna alın ve çiz yazın ve uygulamayı açın.

Kesip alın ve eskiz uygulamasının açıldığını göreceksiniz. Ekran görüntüsünü yakalamak için ‘Şimdi alın’ı tıklayın.

Bu sizi aşağıda görüldüğü gibi keskin nişancı moduna götürür. Dikdörtgen ekran alıntısı, serbest biçimli ekran alıntısı, pencere ekran alıntısı veya tam ekran alıntısı alabilirsiniz.

Yöntem 5: Microsoft Surface Aygıtında Ekran Görüntüsü Alma

# 1) Tüm ekranın ekran görüntülerinin düğmelere basılarak alınabildiği birkaç Yüzey cihazı vardır. Bu işlem, bir telefon veya tablette ekran görüntüsü almakla hemen hemen aynı süreçtir. Aşağıdaki anahtarları birlikte kullanmamız gerekiyor.

Dokunmatik düğmesi Windows’un logosunu ve taşıyan ekranın alt kısmında düğmesini aşağı hacmi cihazın yan tarafındaki. Ekran biraz aydınlanır ve ardından ekran görüntüsü Resimler klasörüne alınır ve Ekran görüntüleri altına kaydedilir .

# 2) Dokunmatik ekran özellikli bazı Surface cihazları, tüm ekranın ekran görüntülerini almak için Surface Pen kullanır. Yüzey Kaleminin arkasındaki düğmeye iki kez tıklamanın basit bir işlemidir; bu, Snip ve Sketch ile düzenlenmiş olarak yakalanan ekran görüntülerini açar.

Yöntem 6: Dış Araçları Kullanma

Ekran görüntüsü almak için Windows 10’daki bazı yerleşik yöntemler ve özellikler kullanarak Windows 10’da nasıl ekran görüntüsü alacağımızı inceledik. Tartışmasız bir şekilde, bu araçlar çok sayıda fayda ve kolaylık sağlarken, bazı sınırlamaları da vardır. Bu sınırlamaların üstesinden gelmek için, bazı kullanıcılar üçüncü taraf araç ve yazılımları kullanmayı tercih ediyor.

Bu yazılım ücretsiz değildir ancak kullanıcının çok sayıda özelliği keşfetmesine izin verir.

Bu araçlardan bazıları aşağıda tartışılmaktadır:

# 1) SnagIt

Snagit , Techsmith tarafından sunulmaktadır. Bu yazılım, piyasada tanınan bir isim olmuştur ve hem ses hem de video içeriği için yüksek kaliteli ekran yakalama açısından son derece ümit vericidir. Windows ve Mac gibi işletim sistemleriyle uyumludur.

Fiyat: 49.95 $

Web sitesi: Techsmith 

Bunun dışında, mükemmel kalitede olduğu ve harika çıktılar verdiği kanıtlanmış birçok üçüncü taraf uygulaması var. Bunlardan bazıları,

# 2) Nimbus Ekran Görüntüsü

Bu ücretsiz bir uygulamadır ve Windows’ta bir uygulama olarak mevcuttur. Bu uygulamanın yardımıyla kullanıcılar ekranın, tüm web sayfasının veya ekranın bir kısmının ekran görüntüsünü alabilir. Ayrıca, ekran görüntülerini düzenlemek, videoları kaydetmek ve ekran görüntülerine yorum eklemek için bazı ilginç özelliklere izin verir.

Fiyat: Bedava

Web sitesi: Nimbus Ekran Görüntüsü

# 3) Hafif Atış

Bu aynı zamanda ücretsiz bir uygulamadır ve kullanıcıların bir hesap (ücretsiz bir hesap) oluşturması gerekir. Kullanıcılar, ekran görüntülerine yorum eklemek için bu uygulamayı kullanabilir.

Fiyat: Bedava

Web sitesi: Hafif atış

# 4) GreenShot

[görüntü kaynağı ]  

Bu, kullanımı kolay çeşitli özellikler aracılığıyla ekran yakalama ve görüntü düzenlemeyi sağlayan bir başka kullanıcı dostu uygulamadır.

Fiyat: Bedava

Web sitesi: GreenShot

Böylece Windows 10’da nasıl ekran görüntüsü alacağımızı gördük. Şimdi Windows 7 ve Windows 8’de nasıl ekran görüntüsü alabileceğimize bakalım.

Windows 7’De Nasıl Ekran Görüntüsü Alınır

Windows 7, Windows işletim sisteminin bir başka popüler sürümüdür ve kolaylığı ve kullanıcı dostu olmasıyla bilinir. Windows 7 ayrıca ekran görüntüsü almanın en yaygın yolu olarak PrtScn ve Ekran Alıntısı aracını kullanır . Windows 10 ve Windows 7 arasındaki tek fark, MS Paint gibi görüntüyü düzenlemek için kullanılan araçların konumudur.

Windows 7’de nasıl ekran görüntüsü alınacağını anlamak için adımları takip edelim.

Yöntem 1: PrtScn Kullanımı

Bir ekran görüntüsü almak için PrtScn seçeneğini kullanmak için aşağıdaki noktaları takip etmemiz gerekir:

 • İlk adım, PrtScn anahtarını bulmaktır . Bu tuş, klavyenin sağ üst köşesinde bulunur. Bir dizüstü bilgisayar kullanmanız durumunda, bazen bu tuşu İşlev Tuşu ile birlikte kullanmanız gerekebilir .
 • İçeriği / sayfayı ekranda açık tutup PrtScn tuşuna bastığımızda , içerik kopyalanır ve bilgisayarın hafızasında saklanır. Görüntüyü düzenlemek için herhangi bir araca yapıştırmak için Ctrl + V’yi kullanabiliriz .
 • Görüntüyü düzenlemek için kullanılan en popüler araç MS Paint’tir . Windows 7’de, MS Paint şu şekilde bulunabilir:
  • Tıklayın Başlat Menüsü ve sonra tıklayın Tüm Programlar .
  • Sonraki adım, Aksesuarlar’a tıklamak ve ardından Boya’yı seçmektir MS Paint’i aramak için kullanılan bu yöntem, Windows 10’dakinden biraz farklıdır.
  • MS Paint’i açtıktan sonra içeriği görüntüleme alanına yapıştırabiliriz. Biz kullanabilirsiniz Ctrl + V (yapıştırmak için). Görüntü yapıştırıldıktan sonra, içerikte istenen değişiklikleri yapmak için MS Paint’in çeşitli özellikleri kullanılabilir.
 • Değişiklikler yapıldıktan sonra, dosyayı bilgisayarda istenilen bir yere kaydedebiliriz. Üzerinde izlenen yola tıklayın izleyin > Dosya> Farklı kaydet Bir dosya adı ve bir yer seçin ve Tamam tıklayın dosyayı kaydedin.

Yöntem 2: Ekran Alıntısı Aracı’nı kullanın

Windows 10’daki ekran görüntülerinden bahsettiğimizde görüntüleri yakalamak ve düzenlemek için Ekran Alıntısı Aracını nasıl kullanacağımıza baktık. Windows 7’deki tek fark, Ekran Alıntısı Aracını bulmak için izlenecek yoldur. Ekran Alıntısı Aracını Windows 7’de bulmak için aşağıdaki adımları izlememiz gerekiyor:

# 1) Başlat Menüsüne tıklayın.

# 2) Arama kutusuna Ekran Alıntısı Aracı yazın. Alternatif olarak, Snipping Tool’u bulmak için Tüm Programlar’a ve ardından Aksesuarlar’a da tıklayabiliriz.

# 3) Gerekli içeriği seçmek ve kopyalamak için Serbest Biçimli Metin Parçacığı veya Dikdörtgen Metin Parçacığı seçmek için Alt + M tuşlarına basın ve klavyedeki okları kullanın. Yeni bir ekran görüntüsü almak için Alt + N tuşları kullanılabilir.

# 4) Ekran alıntısını kaydetmek için Ctrl + S tuşlarına basın.

Ayrıca Windows 7’de Ekran Alıntısı Aracı veya başka bir araç kullanmak istemiyorsak tüm ekranın ekran görüntüsünü alıp kaydetmek de mümkündür.

Bu basit adımları izlemeliyiz

 1. Klavyede Windows + PrtScn tuşlarına basın .
 2. Ekran görüntüsü kaydedilir Resimler klasör adı ile kütüphanede Ekran .

Ekran görüntüleri adlı bu klasörün yalnızca araçlar kullanılarak veya yukarıdaki yöntem kullanılarak ilk ekran görüntüsü alındıktan sonra oluşturulacağını unutmamak önemlidir . Ekran görüntüsü alma yöntemi, hangi Windows sürümünü seçtiğimizden bağımsız olarak aşağı yukarı aynıdır.

Şimdi Windows 8’de ekran görüntüsü almanın nasıl farklı olabileceğine bakacağız.

Windows 8’De Nasıl Ekran Görüntüsü Alınır

PrtScn, Windows 8’de de ekran görüntüsü almanın en yaygın yöntemidir. Windows 8’de ekran görüntüsü alma işlemi diğer sürümlere göre daha basittir. Bu şu şekilde yapılabilir:

Yöntem 1: PrtScn kullanın

 • Tüm ekranın ekran görüntüsünü almak için klavyede Windows tuşu + PrtScn seçeneğine tıklayın .
 • Bu, kitaplıkta Resimler olarak kaydedilen bir ekran görüntüsü veya yakalama oluşturur . Gezgini açmak için klavyede Windows + E tuşlarına basın. Resimler bölmenin solundadır.
 • Oluşturulan her ekran görüntüsü, ” Ekran Görüntüsü ” adı ve ardından oluşturulduğu bir numara ile kaydedilir . Örnek – Ekran Görüntüsü 1, Ekran Görüntüsü 2, vb.

Yöntem 2: Alt + PrtScn kullanın

Klavyede Alt + PrtScn tuşlarına birlikte basın . Bu yöntem, tüm masaüstünün yerine tek pencerenin ekran görüntüsünü almamıza yardımcı olur. Yakalanan görüntünün daha sonra istenen değişiklikleri yapmak için MS Word veya MS Paint gibi görüntü düzenleme araçlarına yapıştırılması gerekir.

Yöntem 3: Ekran Alıntısı Aracını Kullanma

 • Gidin Başlat ekranı ve yazın Snipping Aracı arama çubuğuna.
 • Alternatif olarak, Tüm Uygulamalar’a da tıklayabiliriz (ekranın sağ alt köşesinde).
 • 2. adımdan sonra Tüm Uygulamalar> Windows Aksesuarları> Ekran Alıntısı Aracı yolunu izleyin .

Aşağıdaki basit adımları izleyerek Windows 8 masaüstünde Ekran Alıntısı Aracı için bir kısayol da oluşturabiliriz.

 • Masaüstüne gidin ve boş alana sağ tıklayın.
 • Yeni’ye tıklayın ve ardından ekranda beliren menüden Kısayol’a tıklayın.
 • Açılan kutuya – % windir% \ system32 \ SnippingTool.exe yazın ve İleri’ye tıklayın .
 • Sonraki sayfa, oluşturulan kısayol için bir ad gerektirecektir. Kısayolu uygun bir adla kaydedin ve sekmeye tıklayın – Bitir .

Ayrıca, Ekran Alıntısı aracının kısayolunu masaüstüne kopyalayıp yapıştırabiliriz. İşletim sistemi olarak Windows 8 bulunan bilgisayarlarda, bazı dosyaların gizli olması oldukça olasıdır. Bu varsayılan bir ayardır ve bu dosyaların yanlışlıkla silinmesini önlemek için yapılır. Gizli dosyaları göstermek için aşağıdaki yolu izlememiz gerekir.

C:> Görünüm> Göster / Gizle> Gizli öğeler . (” Gizli öğeler ” kutusunun işaretini kaldırın )

Gizli dosyalar göründüğünde, Ekran Alıntısı aracı için bir kısayol oluşturmak üzere bu adımları takip edebiliriz.

 • Ekran Alıntısı aracının kısayolunu bulmak için C:> Program Verileri> Microsoft> Windows> Başlat Menüsü> Programlar> Windows Aksesuarları> Ekran Alıntısı Aracı yolunu izleyin .
 • Ekran Alıntısı Aracı kısayoluna tıklayın, sağ tıklayın ve kopyayı seçin . Kısayolu masaüstüne yapıştırın .

Artık Windows’ta (Windows 10, Windows 8 ve Windows 7) ekran görüntüsünün nasıl alınacağına baktığımıza göre , aynı konuda sık sorulan bazı sorulara bakalım .

Sıkça Sorulan Sorular

S # 1) Ekran görüntüleri anında nasıl kaydedilir?

Cevap: Klavyede Windows Tuşu + PrtScn Tuşu’na birlikte bastığımızda, ekran görüntüsü anında Resimler kitaplığında bir görüntü olarak kaydedilir. Ekran görüntüsünü herhangi bir resim düzenleme aracına yapıştırmanıza gerek yoktur.

S # 2) Ekran görüntüleri neden kaydedilmiyor?

Cevap : Ekran görüntülerinin kaydedilmemesi mümkündür ve bu, Ekran görüntüleri klasör adı yazma iznine sahip olmadığında ve bu nedenle Windows 10 ekran görüntülerini kaydedemediğinde gerçekleşir. Bu izinleri etkinleştirmek için Ekran Görüntüleri adlı klasöre sağ tıklayıp Özellikler’i seçmemiz gerekir .

Ardından, izinleri etkinleştirmek için Güvenlik Sekmesine ve ardından Düzenle’ye tıklamamız gerekir .

S # 3) Windows’ta birden çok sayfayı nasıl ekran görüntüsü alabiliriz?

Cevap: Windows’ta birden fazla ekran görüntüsü almak istediğimizde klavyedeki bazı tuşların bir kombinasyonunu kullanabiliriz. Ctrl tuşu + Alt tuşuna birlikte ve PrtScn tuşuna basın. Ekranda kırmızı dikdörtgen bir kutu oluşturulur ve farenin sol tuşunu kullanarak dikdörtgeni kaydırma penceresine sürükleyerek istenen sayfaları seçebiliriz.

S # 4) Neden Windows 10’da ekran görüntüsü alamıyorum?

Cevap : Bazen klavyede F Mode tuşu veya F Lock tuşunun varlığı PrtScn tuşunu devre dışı bırakır ve kullanıcı Windows 10’da PrtScn kullanarak ekran görüntüsü alamaz. PrtScn’nin alması için bu tuşlara tekrar basılması gerekir. Windows’ta ekran görüntüleri.

Sonuç

Bu makalede, Windows’un çoklu sürümlerinde nasıl ekran görüntüsü alınacağına dair ayrıntıları ele aldık.

Windows 10’da ekran görüntüsü alma ve Windows 7 veya Windows 8’de ekran görüntüsü alma hakkında konuştuğumuzda, hangi Windows sürümünü kullandığımıza bakılmaksızın birincil yöntemler ve tuş kombinasyonları aynı kalırken, bazı farklı özellikler olduğunu anlıyoruz. görüntü düzenleme araçları ve masaüstündeki konumları ve bu, büyük ölçüde Windows işletim sisteminin sürümüne bağlı olarak değişir.

Bu makalenin Windows’ta ekran görüntüsünün nasıl alınacağına ilişkin soruları yanıtladığını umuyoruz. Bu makale, ekran görüntülerinin ilginç dünyasını keşfeden kullanıcılar için yararlı bir kaynak olacaktır.

Mutlu Yakalamalar!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment

×

Like us on Facebook