Windows 10 nasıl hızlandırılır

Bu en iyi ipuçlarıyla bilgisayarınızın verimliliğini artırın

Windows 10’u nasıl hızlandıracağınızı bilmek yakın gelecekte kesinlikle kullanışlı olacaktır. Windows 10, Microsoft’tan belki de en verimli şekilde kodlanmış işletim sistemi olsa da, büyük miktarlarda sistem kaynağı gerektiren birçok özelliğe de sahiptir. Bu, zamanla ve tutarlı kullanımla, bilgisayarınızın performansının hala yavaşlayabileceği anlamına gelir. 

En son yinelemesi, genel verimliliği artırmak için son derece kullanışlı özelliklerle yerleşik olarak gelse bile, bunun gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Bloatware, geçici dosyalar ve daha az güçlü donanım, bilgisayarınızın yavaşlamasından sorumlu olağan şüpheliler arasındadır. Bu nedenle, bilgisayarınızı performans açısından en iyi duruma getirmek için Windows 10’u nasıl hızlandıracağınızı öğrenmeniz gerekecektir.

Neyse ki, göründüğü kadar karmaşık değil. İstenmeyen programları birleştirip temizlemekten gereksiz özel efektleri devre dışı bırakmaya ve hatta donanım yükseltmeleri yapmaya kadar, bu yavaşlamalardan birini yaşarken Windows 10’u nasıl hızlandıracağınızı size öğretelim.

1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Bu bariz bir adım gibi görünse de, birçok kullanıcı makinelerini bir seferde haftalarca çalışır durumda tutar. Windows 10 ekranı otomatik olarak uyku moduna geçirecek, ancak daha önce başlatılmış olan tüm işlemler devam edecektir. Bunlar zamanla birikebilir ve bilgisayarınızı yavaşlatabilir.SİZİN İÇİN ÖNERİLEN VİDEOLAR …KAPATHacim% 0 SESİ OYNAT

Bu sorunu, bilgisayarınızı her gün kullanmayı bitirdikten sonra Windows düğmesini tıklayıp ‘Güç’ düğmesini seçerek kapatarak çözebilirsiniz. 

Çalışan programları kapattığınızdan ve bunu yapmadan önce çalışmanızı kaydettiğinizden emin olun. Bilgisayarınız Windows menüsünü görüntüleyemeyecek kadar yavaşladıysa, bilgisayar tamamen kapanana kadar Güç düğmesini manuel olarak basılı tutun.

2. Güncelleme, Güncelleme, Güncelleme

Microsoft, sistem performansını düşüren yaygın hataları düzeltmek için tasarlanmış Windows 10 güncellemelerini sürekli olarak yayınlamaktadır. Bunlardan bazıları oldukça küçükken diğerleri sisteminizde önemli değişiklikler yaparak verimliliği en üst düzeye çıkarır.

Makine performansı gecikiyorsa, Windows menüsünü açın ve arama çubuğuna ‘Güncelle’ yazın ve ayarlarınıza erişmek için ‘Güncellemeleri Kontrol Et’i tıklayın.

Büyük bir güncelleme varsa, devam etmeden önce kişisel verilerinizi kaydettiğinizden ve yedeklediğinizden emin olun. Mevcut tüm güncellemeleri uygulamak için PC’nizin birkaç kez yeniden başlatılması gerekebilir. Son güncellemenizden bu yana uzun bir süre geçtiyse, başka bir güncelleme olmadığından emin olmak için yeniden başlattıktan sonra “Güncellemeleri Kontrol Et” i tekrar tıkladığınızdan emin olun.

3. Başlangıç ​​uygulamalarını kontrol edin

Bilgisayarlar, çok sayıda çalışan işlem nedeniyle tıkanabilir. Bunun nedeni, çoğu yükleyicinin Windows’a, siz oturum açtıktan hemen sonra programlarını çalıştırma talimatı vererek sistem hızını yavaşlatmasıdır. 

Başlangıç ​​programlarınızı kontrol etmek için, Görev Yöneticisi’ni (Ctrl + Alt + Del) açın ve ardından ‘Başlangıç’ sekmesini tıklayın. Her program için “Başlangıç ​​Etkisi” değerlerine çok dikkat edin, örneğin “Yüksek”, çünkü bu, sisteminizi yavaşlatması muhtemel uygulamaları tespit etmenin iyi bir yoludur.

Bir programın oturum açma sırasında başlamasını önlemek için sadece sağ tıklayın ve ‘Devre Dışı Bırak’ı seçin.

4. Disk Temizleme’yi çalıştırın

Disk Temizleme, olağanüstü yerleşik bir Windows yardımcı programıdır. Görüntü küçük resimleri, indirilen program dosyaları ve çevrimdışı web sayfaları gibi makinenizde biriken geçici dosyaları temizlemek için kullanabilirsiniz.

Başlamak için Windows menüsünü tıklayın ve arama çubuğuna ‘Disk Temizleme’ yazın. Yardımcı program size kaldırılacak dosya seçenekleri sunar. Her seçeneğin yanındaki onay kutusunu işaretlemeniz yeterlidir. Başlamak için “Sistem Dosyalarını Temizle” yi tıklayın. Disk Temizleme, tasarruf edeceğiniz alan miktarını hesaplayacaktır.

Bu ayrıca, sabit sürücünüzdeki artık ihtiyacınız olmayan dosyaları silmek için iyi bir fırsattır. Başlamak için kolay bir yer, ‘İndirilenler’ klasörünüzdür.

5. Kullanılmayan yazılımı kaldırın

Birçok PC satıcısı, makinelerini, büyük boyutu ve gereksiz doğası nedeniyle bazen ‘Bloatware’ olarak anılan üçüncü taraf yazılımlarla birlikte gönderir. Pek çok bilgisayar kullanıcısı ayrıca belirli bir amaç için yazılım yükler ve bir daha asla kullanmaz, örneğin bir haber bülteni tasarlamak.

Yedekli programlar, sabit sürücünüzde yer kaplar ve performansı düşürebilir. Yüklü uygulamalarınızı kontrol etmek için ‘Denetim Masası’> ‘Programlar’> ‘Programlar ve Özellikler’> ‘Bir Programı Kaldır’a gidin. 

Artık ihtiyacınız olmayan programlara sağ tıklayın ve ‘Kaldır’ı seçin. Windows 10, sisteminizde değişiklik yapmak için izin isteyecektir. Devam etmek için ‘Evet’i tıklayın.

6. Özel efektleri devre dışı bırakın

Windows 10, özel efektler tarafında oldukça ağırdır. Varsayılan olarak, Windows ve diğer özellikler yavaşça görünüp kaybolacak şekilde programlanmıştır. Diğer kaynak yoğun ancak gereksiz özellikler arasında yarı saydamlık ve animasyonlar bulunur.

Bilgisayarınızı temel değerlere geri döndürmek için, Windows menüsünü açın ve ‘Sistem’i arayın, ardından’ Gelişmiş Ayarlar ‘sekmesine gidin ve’ Performans Ayarları’nı seçin. 

‘Görsel Efektler’ sekmesinin altında, ‘Özel’ radyo düğmesini tıklayın. Buradan, devre dışı bırakmak istediğiniz herhangi bir görsel etkinin yanındaki onay kutularının işaretini kaldırabilirsiniz. Değişikliklerinizi onaylamak için ‘Uygula’yı tıklayın.

7. Şeffaflık efektlerini devre dışı bırakın

Windows 10, animasyon gibi özellikleri görüntülemek için sistem kaynaklarınızı yoğun bir şekilde kullanmanın yanı sıra, görev menüsü gibi belirli özellikler için şeffaflık efektleri de kullanır. Sistemin aynı düzlemi iki kez hesaplaması gerektiğinden, görünüşte hafif ve basit olan bu efektin çizilmesi aslında oldukça karmaşıktır.

Saydamlık efektlerini devre dışı bırakmak için Windows menüsünü açın ve ‘Başlangıcı, görev çubuğunu ve İşlem Merkezini saydam yap’ yazın. Bu, ‘Renk’ Ayarlarını getirecektir. Buradan şeffaflığı kapatmayı seçebilirsiniz. 

Varsayılan uygulama modunu buradan ‘Açık’ ve ‘Koyu’ arasında da değiştirebilirsiniz. Bu, sistem hızınızı etkilemeyecek, ancak Masaüstünüzü göze daha kolay getirebilir.

8. RAM’inizi yükseltin

Bilgisayarınızın genel hızı, sanal bellek (RAM) miktarını artırarak büyük ölçüde iyileştirilebilir. Windows 10’un sorunsuz çalışması için en az 4 GB gerekir, ancak bu, video oyunları gibi kaynak aç uygulamaları hesaba katmaz.

Bunun en kolay çözümü daha fazla RAM takmaktır. Bilgisayarınızda, çipleri yerleştirebileceğiniz belirli sayıda RAM ‘yuvası’ vardır. Makinenizin kullandığı bellek türünü belirlemek için, Görev Yöneticisi’ni (Ctrl + Alt + Del) açın ve ardından ‘Performans’ı tıklayın. Sistem, kullanımdaki bellek yuvalarının yanı sıra kullanım türü, örneğin DDR4’ü gösterecektir.

Yeni RAM yongaları takmak oldukça basittir. Kendiniz yaparsanız, hassas bileşenlerin zarar görmesini önlemek için anti-statik bir bileklik kullanın. Alternatif olarak, birçok bilgisayar onarım mağazası sizin için küçük bir ücret karşılığında donanım yükseltmesini yapmaktan memnun olacaktır.

9. Bir SSD kullanın

SSD’ler (Katı Hal Sürücüler), USB belleklerde bulunanla aynı türden Flash bellek kullanır. Mıknatıslanmış diskler kullanan geleneksel mekanik sabit sürücülerden çok daha hızlı erişim ve yazma sürelerine izin verirler.

SSD’ler, GB başına normal sabit sürücülerden çok daha pahalıya mal olur, ancak maliyeti ödemeye hazırsanız, önyükleme süresinde, dosyalara erişim sürelerinde ve genel sistem yanıt hızında büyük bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz. 

Kendiniz kurmak için bir SSD satın almak istiyorsanız, makineniz için doğru boyuta sahip olduğunuzdan emin olun (taşınabilir cihazlar için 2,5 “, masaüstü makineler için 3,5”). Mevcut sabit diskinizdeki içeriği yeni SSD’nize kopyalamak için Clonezilla gibi ücretsiz bir yazılımı kullanabilirsiniz. Hared sürücünüzü Clonezilla ile nasıl klonlayacağınızla ilgili kılavuzumuza bakın .

10. Sistem Bakımını Çalıştırın

Windows 10, sabit sürücüyü birleştirme, güncellemeleri tarama ve kötü amaçlı yazılımları kontrol etme gibi rutin sistem bakım görevlerini gerçekleştiren yerleşik bir yardımcı programa sahiptir.

Bu görevler genellikle bilgisayarınız boştayken arka planda çalışır, ancak sistem performansıyla ilgili bir sorun fark ettiyseniz, isterseniz bakımı manuel olarak çalıştırabilirsiniz.

Başlamak için Denetim Masası’nı açın, “Sistem ve Güvenlik” i ve ardından “Güvenlik ve Bakım” ı seçin. Bakım seçeneklerini genişletmek için oka tıklayın. Buradan ‘Bakımı Başlat’ı seçebilirsiniz. Devam etmeden önce tüm açık dosyaları kapatın ve kaydedin.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Leave a Comment

×

Like us on Facebook