Wi-Fi Sinyalinizi Artırmanın 9 Yolu

Wi-Fi sinyalinizin güçlendirilmesi gerekiyor mu?

Bugünlerde çoğumuz internete erişmek, en sevdiğimiz filmleri ve televizyon programlarını izlemek ve akıllı cihazlarımızı bağlamak için evlerimizde Wi-Fi kullanıyoruz. Aslında, 2018 çalışmasına göre geniş banda erişen Kuzey Amerikalıların% 76’sı birincil bağlantı teknolojisi olarak Wi-Fi kullanıyor.

Daha Güçlü Bir Wi-Fi Sinyali Almak İçin 9 İpucu

Bağlantıda kalmak için Wi-Fi rahatlığını yenmek zor olsa da, sinyal olmadığında sinir bozucu olabilir. Ve ne kadar çok cihaz bağlarsak, bu sorun o kadar büyük olur.

Bu makalede, evinizdeki Wi-Fi sinyalini iyileştirebileceğiniz bazı yolları gözden geçireceğiz.

1. Modeminizi ve Yönlendiricinizi Yeniden Başlatın

Wi-Fi sinyal gücünüzü artırmak için yapabileceğiniz en basit şeyle başlayalım. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanın performansıyla ilgili sorunları giderebileceği gibi, modeminizi ve kablosuz yönlendiricinizi yeniden başlatmak zayıf bir Wi-Fi sinyali için çare olabilir.

Teknik herhangi bir şeyde olduğu gibi, bunu yapmanın doğru ve yanlış bir yolu vardır, bu nedenle üreticinin talimatlarını takip ettiğinizden ve buradaki ipuçlarını kontrol ettiğinizden emin olun .

2. Yönlendiriciniz için En İyi Noktayı Bulun

Wi-Fi sinyalinizi optimize etmeye çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken bir sonraki şey, yönlendiricinizi nereye yerleştirdiğinizdir. Genel olarak, yönlendiriciniz sinyaline bağlı cihazlardan ne kadar uzaksa, sinyal o kadar zayıf olacaktır.

İdeal olarak, yönlendiricinizi evinizde merkezi bir konuma yerleştirmek isteyeceksiniz, böylece mobil cihazlarınızla hareket etseniz bile ondan asla çok uzaklaşmazsınız. Wi-Fi’yi öncelikle evinizdeki televizyonlara yayın yapmak için kullanıyorsanız, yönlendiricinin bu TV’lere daha yakın olmasından yararlanacaksınız.İlan

Yardımcı olabilecek diğer şeyler , yönlendiricinin yükseltildiğinden ve etrafının diğer elektronik cihazlarla çevrili olmadığından emin olmaktır .

3. Yönlendiricinizin Güncellenmiş Olduğundan Emin Olun

Çoğu kişi, bilgisayarlarının işletim sisteminin yeni bir sürümü yayınlandığında, güvenlik açıklarını düzeltmek ve en iyi performansı elde etmek için bilgisayarı güncellemenin akıllıca olduğunu bilir. Aynısı yönlendiriciniz için de geçerli.

Yönlendiricinizin ürün yazılımını hiç güncellemediyseniz, bu, Wi-Fi sinyalinizle yaşadığınız sorunları açıklayabilir. Güncellemeyi yapma süreci yönlendiriciden yönlendiriciye değişir, ancak genel olarak yönlendiricinizin üreticisinin web sitesini ziyaret edebilir ve orada güncelleme için talimatlar alabilirsiniz. Bu makale, sürecin neleri içerdiği hakkında biraz daha ayrıntıya giriyor .

4. Sinyalinizin Kilitlendiğinden Emin Olun

Kablosuz ağınızın güvenli olduğundan emin olmak yalnızca sizi kötü niyetli faaliyetlerden korumaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kimsenin değerli bant genişliğinizi çalmamasını da sağlayabilir. Komşular veya sadece yoldan geçenler sinyalinizi kullanıyorsa, bu sizin için daha az şey olduğu anlamına gelir.

5. Net Bir Kanalda Olduğunuzdan Emin Olun

Yoğun nüfuslu bir bölgede yaşıyorsanız, Wi-Fi sinyaliniz tıkanıklıktan muzdarip olabilir. Siz ve komşularınız aynı kanalı kullanmaya çalışıyorsanız, herkesin performansı düşebilir.

Çoğu yönlendirici, otomatik olarak mevcut en net kanalı kullanacak şekilde ayarlanmıştır, ancak hepsi için durum böyle değildir. Sizinkinin “otomatik” olarak ayarlanıp ayarlanmadığını görmek için yönlendiricinizin yönetim arayüzünü kontrol edin. Değilse ve bu seçenek mevcutsa, onu seçin. Yönlendiricinizde bu seçenek yoksa, kanalı manuel olarak değiştirmeniz gerekecektir. PCMag, bunun nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgiye sahiptir .

6. Bant Genişliğinizi Kullanan Uygulamalar olup olmadığını görün

Farklı uygulamalar, farklı miktarlarda bant genişliği kullanır ve çalışan birden çok uygulamanız varsa, bunlar bant genişliğine sahipse, genel performansınız düşecektir.

Çoğu yönlendirici, farklı uygulamaların kullandığı bant genişliği miktarını sınırlamanıza yardımcı olabilecek Hizmet Kalitesi (QoS) araçlarıyla birlikte gelir. Bazı uygulamaları diğerlerine göre önceliklendirmek için bu araçları kullanabilirsiniz. Örneğin, büyük oyun akışınızın, çocuklarınız çevrimiçi oyun oynadıkları için kesintiye uğramamasını sağlamak istiyorsanız, yayın hizmetinize cihazlarının tarayıcısından daha yüksek bir öncelik verirsiniz .

7. Kısa Menzillerde 5GHz Kullanın

“Çift bantlı” bir yönlendiriciniz varsa, 2,4 GHz bandını veya 5 GHz bandını kullanma seçeneğiniz vardır. Genel olarak, 5GHz’i seçerseniz daha iyi performans elde edersiniz, çünkü daha az kullanılır ve daha az parazit olur.İlan

Buradaki uyarı, 5 GHz sinyalinin 2,4 GHz bandında olduğu gibi çok uzağa gitmemesi ve engellerle iyi sonuç vermemesidir, bu nedenle çok uzakta (veya çok sayıda duvar uzakta) ) yönlendiriciden. Burada 2,4 ve 5 GHz bantları arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

8. Tekrarlayıcı / Güçlendirici / Genişletici Alın

Kendinizi sürekli olarak zayıf bir Wi-Fi sinyaliyle bulursanız, göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer nokta, bu sinyali bir adım öne çıkaracak bir ürün satın almaktır. Bu cihazlar “tekrarlayıcı”, “güçlendirici” veya “genişletici” adlarıyla anılır ancak hepsi temelde aynı şeyi yapar: Wi-Fi sinyalinizi alın, güçlendirin ve farklı bir yerden tekrar gönderin.

Bunlar nispeten ucuzdur ve özellikle büyük evlerde veya çok sayıda engelin olduğu yerlerde yararlı olabilir. Bu site şu anda mevcut olan en iyilerin iyi bir özetini sunuyor .

9. Ağ Tabanlı Bir Sistem Düşünün

Son olarak, daha pahalı ancak daha kapsamlı bir seçenek, bir kablosuz ağ yönlendirici sistemine yatırım yapmaktır . Para uzmanı Clark Howard , evinizin her yerine yerleştirdiğiniz bu cihaz setlerinin büyük bir savunucusudur ve temelde Wi-Fi sinyalinizin hangi odada olursanız olun aynı güçte olmasını sağlar.

Luma ve eero, bu pazardaki büyük oyunculardan birkaçıdır, ancak daha büyük bir evi kapsayacak bir sistem için 200-300 $ ödemeye hazır olun. Elbette, bir daha zayıf bir Wi-Fi sinyaline sahip olma konusunda endişelenmek istemiyorsanız, bu iyi harcanan paradır.

Son düşünce

Herkesin Wi-Fi durumu farklıdır, bu nedenle zayıf bir sinyalle başa çıkmak için herkese uyan tek bir çözüm yoktur. Sorun yaşıyorsanız, iyileştirmeye yol açıp açmadıklarını görmek için yukarıdaki ücretsiz çözümlerden bazılarıyla başlayın. Hiçbir şey işe yaramıyorsa, ancak o zaman bir tekrarlayıcı veya ağ sistemi için daha fazla para ayırmayı düşünmelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment

×

Like us on Facebook