Uygulamaları Android Cihazınızdaki bir SD Karta Taşıma

Telefonunuzda depolama alanını boşaltmak için Android uygulamalarını bir SD karta nasıl aktaracağınız aşağıda açıklanmıştır!

Android cihazınıza yeni bir uygulama yüklemeye çalıştığınızda ve Yeterli Alan Yok uyarısı belirdiğinde nefret etmiyor musunuz ? Bu, tüm bu oyunların, fotoğrafların ve 4K videoların nihayet parasını aldığı anlamına geliyor.

Telefonunuzda bir hafıza kartı yuvası varsa, çözüm kolaydır. MicroSD kart, telefonunuzun depolama alanını genişletmenin ucuz bir yoludur. Android cihazınızdaki uygulamaları kaldırmak yerine, yer açmak için uygulamaları bir SD karta taşıyabilirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınız, kullandığınız Android sürümüne bağlıdır. Bu kılavuzda Android uygulamalarını bir SD karta taşımanın tüm yollarına bir göz atacağız.

Android’de SD Kart Kullanma: Temel Bilgiler

Başlamadan önce birkaç noktayı düşünün.

Bellek kartları dahili depolamadan daha yavaştır, bu nedenle yoğun kaynak kullanan uygulamalarda biraz daha kötü performans görebilirsiniz. Bir kart seçerken, telefonunuzun destekleyebileceği en hızlı ve en büyüğünü seçin – hangi kartlarla uyumlu olduğunu görmek için telefonunuzun teknik özelliklerini kontrol edin. ( Dolandırılmamak için sahte bir microSD kartı nasıl tespit edeceğinizi bildiğinizden emin olun .) Sahte Bir MicroSD Kartı Nasıl Bulunur ve Dolandırılmaktan Nasıl Kurtulur

Sahte microSD kartlar, yanıltıcı yüksek depolama kapasitelerine sahiptir. Kanmayın! Sahte bir microSD kartı nasıl tespit edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Önceden yüklenmiş uygulamaları köklendirme olmadan taşımak mümkün değildir ve bazı üçüncü taraf uygulamalar bile bunu desteklemeyebilir. Ayrıca, Android’in eski sürümlerinde, hafıza kartınıza taşıdığınız uygulamalarla ilişkili widget’ları kullanamayabilirsiniz.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, uygulamaları bir SD karta nasıl taşıyacağımızı görelim.

Dahili Depolama Olarak Bir SD Kartı Kullanın

Android Marshmallow, Android telefonların hafıza kartlarını kullanma biçiminde değişiklikler getirdi ve bu değişiklikler Android’in sonraki sürümlerinde de devam etti.

Artık microSD kartları dahili depolama olarak çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Dahili ve harici depolamanın ayrı alanlar olarak mevcut olması yerine Android, kartı yerleşik alanınızın bir uzantısı olarak görür.

Veriler ve uygulamalar gerektiğinde her ikisine de yazabilir ve her şey sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Sonuç olarak, uygulamalarınızın nerede depolandığı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Önce bunu ayarlamalısın. İşlem sırasında kartınız silinecektir, bu nedenle ihtiyacınız olan tüm verileri yedeklediğinizden emin olun:

 1. Kartı telefonunuza takın. Ne zaman Yeni SD Kart bildirim görünür dokunun Kurulumu, .
 2. Ardından, telefonunuzun kartı nasıl kullanması gerektiğini seçmeniz gerekir. Android 9’da Telefon Deposu veya eski sürümlerde Dahili Depolama Olarak Kullan’ı seçin . Alternatif olarak, Ayarlar> Depolama’ya gidin , kartı seçin, menü düğmesine dokunun ve Depolama Ayarları’nı seçin . Dahili olarak biçimlendir’e dokunun .
 3. Sonraki ekranda, SD Kartı Biçimlendir veya Sil ve Biçimlendir’e dokunun . Bu, kartınızı silecektir.
 4. Android 9 ve daha yeni sürümlerde, uygulamalar dahil olmak üzere içeriğinizi karta taşıma fırsatı sunulur. Ayrıca, ne kadar yerden tasarruf edeceğinizi de gösterir. Hit Taşı İçeriği tamamlamak için.

Resim Galerisi (3 Resim)

Bu özelliğe Kabul Edilebilir Depolama adı verilir ve kartınızı kalıcı olarak telefonunuzda tutmanızı gerektirir. Kart da şifrelenmiştir, bu nedenle verileri kopyalamak için başka bir cihaza koyamazsınız.

Kabul edilebilir depolamanın en büyük dezavantajı, tüm Android telefonların farklı olmasıdır , bu nedenle bazı üreticiler bunu cihazlarında sunmamayı tercih eder. Buna sahip değilseniz, uygulamalarınızı manuel olarak SD kartınıza taşımanız gerekir.

Uygulamaları Android 9 Pie ve Üzeri Bir SD Karta Taşıma

Telefonunuz benimsenebilir depolamayı desteklemiyorsa uygulamaları yine de Android 9 ve sonraki sürümlerde bir SD karta manuel olarak aktarabilirsiniz. Bunu her uygulama için yapamayacağınızı ve önceden yüklenmiş uygulamalar için hiç yapamayacağınızı unutmayın:

 1. Gidin Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimlerin> Uygulama bilgi .
 2. Listede taşımak istediğiniz uygulamayı bulun ve ona dokunun.
 3. Depolama’yı seçin . Uygulama bir karta geçmeyi destekliyorsa, burada Değiştir etiketli bir düğme göreceksiniz . Buna dokunun.
 4. Seç SD Kartı yılında Değişim depolama iletişim kutusunda. Bu bir onay ekranını getirir. Başlamak için Taşı’ya dokunun .

Uygulamayı tekrar dahili depolamaya taşımak için yukarıdaki adımları tekrarlayın, ancak son adımda Dahili paylaşılan depolamayı seçin . Hafıza kartınızı değiştirmek veya çıkarmak istediğinizde bunu her zaman yapmalısınız.

Android 8 Oreo’da Uygulamaları SD Karta Taşıma

Android 8’de bir uygulamayı SD karta taşıma işlemi temelde Android 9 ile aynıdır:

 1. Gidin Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimlerin> Uygulama bilgi .
 2. Karta taşımak istediğiniz uygulamayı bulmak için aşağı kaydırın ve üzerine dokunun.
 3. Depolama’yı seçin . Uygulama bir karta taşınmayı destekliyorsa, Kullanılan depolama etiketli bir bölüm görürsünüz . Değiştir yazan düğmeye basın .
 4. Uygulamayı taşımak istediğiniz kartı ve ardından Taşı’yı seçin .

Uygulamaları Android 7 Nougat’ta SD Karta Taşıma

Uygulamaları Android 7 Nougat’ta Ayarlar’dan bir hafıza kartına taşıyabilirsiniz . Ancak tüm uygulamaları taşıyamazsınız. Desteklemiyorlarsa, 3. Adımda Değiştir düğmesini görmezsiniz :

 1. Git > Ayarlar Uygulamalar .
 2. MicroSD kartınıza taşımak istediğiniz uygulamayı bulun ve üzerine dokunun.
 3. Git Depolama> Değişim ve açılır istemi kutusundan kartınızı seçin.
 4. İşlemi tamamlamak için Taşı’ya dokunun .

Uygulamanın boyutuna bağlı olarak, tamamlanması birkaç dakika sürebilir (özellikle büyük oyunlar söz konusu olduğunda), bu yüzden bitene kadar telefonunuza dokunmayın. Uygulamayı geri taşımak için adımları tekrarlayın ve 3. Adımda Dahili paylaşılan depolama öğesini seçin .

Uygulamaları Android 6 Marshmallow’da SD Karta Taşıma

Uygulamaları bir microSD karta taşımak, Nougat’ta olduğu gibi Marshmallow’da da aynıdır:

 1. Ayarlar> Uygulamalar’a gidin ve ardından seçtiğiniz uygulamaya dokunun.
 2. Depolama> Değiştir’e dokunun , ardından istendiğinde kartı seçin.
 3. Hit Taşı işlemini tamamlamak için.

Uygulamaları Android 5 Lollipop’ta SD Karta Taşıma

Lollipop, Android’in sonraki sürümlerine göre hafıza kartları için daha az sağlam desteğe sahiptir, ancak yine de uygulamaları Ayarlar’dan taşıyabilirsiniz .

Harici depolama alanınıza yerleştirebileceğiniz uygulamalarla sınırlısınız; seçeneği destekleyen geliştiriciye bağlıdır. Ayrıca, uygulamanın tamamı karta doğru hareket etmez – sadece bir kısmı hareket eder.

Uygulama ekranında SD Kartta etiketli sağdaki sekmeye kaydırarak kartınızda hangi uygulamaların bulunduğunu görebilirsiniz . Bu, gelecekte geri dönmek isteyebileceğiniz herhangi birini tanımlamayı kolaylaştırır.

Uygulamaları taşımak için:

 1. Git Ayarları> Uygulamalar ve SD karta taşımak istediğiniz uygulamaya dokunun.
 2. Ardından, Depolama bölümünün altında, SD Karta Taşı’ya dokunun . Uygulama hareket ederken düğme grileşecektir, bu yüzden tamamlanana kadar müdahale etmeyin.
 3. Hiçbir varsa SD Kart Taşı seçeneği, uygulama taşınamaz.

İşlem tamamlandığında, Depolama bölümü, uygulamanın artık ne kadarının kartta depolandığını (ve ne kadarının hala dahili depolamada olduğunu) gösterecek şekilde güncellenecektir. Taşı düğmesi artık okuyacak Telefona Taşı veya Aygıt Depolama taşı .

Buna dokunmak, uygulamayı karttan kaldırmanıza olanak tanır.

Uygulamaları Android 4.x ve Önceki Sürümlerde SD Karta Taşıma

MicroSD kart desteği, tüm Android 4.x sürümlerinde (KitKat, Jelly Bean ve Ice Cream Sandwich dahil) son derece sınırlıydı. Google, kartları tamamen aşamalı hale getirme niyetinde göründüğü için, Stok Android uygulamaları harici bir karta taşıma özelliğini hiç desteklemiyordu.

Bununla birlikte, bazı üreticiler bu özelliği işletim sisteminin kendi sürümlerine dahil etmeyi tercih ettiler. Eski cihazınız destekliyorsa, işlem basittir:

 1. Git > Ayarlar Uygulamalar .
 2. Ardından, karta taşımak istediğiniz uygulamayı bulun ve dokunun.
 3. SD karta taşı’yı seçin . Bu düğme kullanılamıyorsa, uygulamayı taşıyamazsınız (veya telefonunuz bunu yapmayı desteklemiyor).

Beklenmedik bir şekilde hala bir Android 2.x cihazı kullanıyor olmanız durumunda, bu adımlar karşılaşacağınız adımlarla hemen hemen aynıdır. Ana ekran widget’ları bu eski sürümlerde desteklenmez – bir widget kullanmak istiyorsanız bir uygulamayı dahili depolamada tutmanız gerekir.

Telefonunuzda seçenek yoksa, üçüncü taraf bir uygulamaya bakmanız gerekir.

Uygulamaları Link2SD Kullanarak SD Karta Taşıma

Telefonunuz uygulamaların SD karta taşınmasını desteklemiyorsa veya bunu desteklemeyen bir uygulamayı tek tek taşımak istiyorsanız, size yardımcı olabilecek birkaç üçüncü taraf uygulaması vardır. Apps2sd gibidir, popüler bir seçenek FolderMount . Her ikisi de köklü bir Android telefon gerektirir .

Hem kök hem de kök olmayan özelliklere sahip başka bir seçenek olan Link2SD’ye bakacağız. Uygulamaları kartınıza toplu olarak taşımak, normalde buna izin vermeyen uygulamaları “zorla taşımak” ve daha büyük uygulamalar ve oyunlar için veri klasörlerini harici depolama alanınıza aktarmak için kullanabilirsiniz.

Öncelikle, uygulamayı başlatın ve telefonunuz köklü ise kök izinleri verin. Ardından, taşımak istediğiniz uygulamaya dokunun ve bir seçenek seçin:

 • SD Karta Bağlantı: Bu, root gerektirir ve tüm uygulamayı ve verilerini kartınıza taşır.
 • SD Karta Taşı: Bu, kök gerektirmez ve yalnızca telefonunuz uygulamaları harici depolamaya taşımayı destekliyorsa çalışır. Kökünüz varsa, başka türlü desteklemeyen uygulamaları da zorlayabilirsiniz.
 • SD Karta Bağlantı (Veri ve Önbellek): Veri dosyalarını taşır ve kök gerektirir.

Aynı anda birden fazla uygulamayı taşımak için sağ üst köşedeki menü düğmesine dokunun ve Çoklu seçim öğesini seçin . Şimdi taşımak istediğiniz tüm uygulamaları dokunun isabet menü düğmesine tekrar, ve ya seçim SD karta Linki veya SD karta taşı . Bunlar, yukarıda açıklanan seçeneklerle aynıdır.

Link2SD, ücretli bir yükseltme ile ücretsizdir. Android 2.3 ve sonraki sürümlerde çalışır.

İndirin: Link2SD (Ücretsiz) | Link2SD Plus (2 $)

Uygulamaları Android’de SD Karta Taşımanın En İyi Yolu

Uygulamaları SD kartınıza yüklemenin en iyi yolu, kullandığınız Android sürümüne, telefonunuzun üreticisinin tüm özellikleri uygulayıp uygulamadığına ve hangi uygulamayı taşımak istediğinize bağlıdır.

Özetle:

 • Kabul edilebilir depolamayı destekleyen telefonlarda bu en iyi seçimdir. Kartınızı manuel olarak yönetme ihtiyacını ortadan kaldırır.
 • Yalnızca uygulamaların karta manuel olarak taşınmasını destekleyen telefonlar için bu yöntem en iyi ve en temiz yöntemdir.
 • Telefonunuz bunların hiçbirini desteklemiyorsa veya belirli gereksinimleriniz varsa, root atmayı ve Link2SD’yi kullanmayı düşünün.
 • Android’de bir SD kart kullanmanın zaman zaman dezavantajlarını göz ardı etmeyin .

Uygulamalarınız çok fazla yer kaplıyorsa, bunun yerine çeşitli Android Go uygulamalarını kullanmak iyi bir çözümdür. Yalnızca daha küçük ve daha az yer kaplamakla kalmaz, aynı zamanda daha eski veya daha az güçlü telefonlarda daha hızlı çalışırlar.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Leave a Comment

×

Like us on Facebook