Chrome’u daha hızlı ve daha güvenli hale getirmek için 10 kolay adım

“Yuvarlak, ufaklıklar” toplanın çünkü bir hikaye zamanı.

Bir zamanlar Chrome, yalın, kaba bir göz atma makinesiydi. Bu, tıknaz eski balina damlası lekeleriyle dolu bir bloktaki bölük pörçük hafif çocuktu. İnsanlar daha önce hiç bu kadar hızlı ve düşünceli bir şekilde oluşturulmuş bir tarayıcı görmemişlerdi ! Her şeyi temellere indirgedi ve web’de gezinme eylemini hem hoş hem de güvenli hale getirdi – o tarih öncesi çağda standart olan niteliklerden başka her şeydi.

The New York Times’ın dediği gibi Chrome, Ars Technica’nın sözleriyle “son derece hızlı” sayfa yüklemeleri ve “hızlı” bir kullanıcı arayüzüyle ” aşırı derecede minimalist” idi . Sandbox merkezli kurulumu ve web tabanlı uygulamaları destekleme konusundaki vurgusu, programı başka bir teknik web sitesinin de belirttiği gibi “ilk gerçek Web 2.0 tarayıcısı” haline getirdi .

Pekala, bugün ileri saralım ve peri masalı sona erdi: Chrome’un ilk çıkışından bu yana on bir yıl geçti ve tarayıcı – tıpkı bir üniversite arkadaşınız gibi – önemli ölçüde daha az esnek hale geldi. Aslında bu günlerde, Chrome biraz şişirilmiş olduğu için biraz ün kazandı ve onunla ilişkili tüm üçüncü taraf yazılımları sayesinde her zaman tamamen güvenli değil. Tanrım, işler nasıl değişti.

Yine de , analiz satıcısı Net Applications’tan alınan son verilere göre Chrome, küresel pazarın% 67’sini yöneten modern web taramasının fiili standardı olmaya devam ediyor . Ayrıca, Google ekosisteminin geri kalanıyla sıkı entegrasyonunun yanı sıra, G Suite kullanıcıları için özel bir nimet olan sunabileceği pek çok olumlu yanı var .

Dolayısıyla, Chrome’un biraz halsiz hissetmesi veya yalnızca güvenliğini artırmak istiyorsanız, bu 10 adımı geçmek için zaman ayırın. Bunların hepsi kolayca çıkarılır ve herhangi bir önemli yan etkiden arındırılır – ve birlikte, tarayıcınıza çok ihtiyaç duyulan bir fitness takviyesi vermeleri pratik olarak garanti edilir.

(Belirtilenler dışında, bu ipuçlarının Chrome masaüstü tarayıcısı etrafında döndüğünü ve işletim sisteminizden bağımsız olarak aynı şekilde çalışması gerektiğini unutmayın – tarayıcının sistem yazılımında yerleşik olduğu Chrome OS ile bile .

1. Uygulamalarınızı ve uzantılarınızı temizleyin

Chrome, bu noktada temelde kendi platformudur ve içinde çalışan uygulamalar ve uzantılar, tarayıcıyı özelleştirmede ve yeteneklerini genişletmede harikalar yaratabilir. Ancak bu eklentilerin her biri, çalışmak için belirli miktarda kaynak gerektirir – ve ne kadar çok yüklerseniz, Chrome o kadar tıkalı ve tembel hale gelebilir.

Sadece bu değil, birçok Chrome uygulaması ve uzantısı, web tarama etkinliklerinizin en azından bir kısmına erişim gerektirir. Bu nedenle, yüklü uygulamalar ve uzantılar listenize düzenli aralıklarla bakmak ve artık ihtiyacınız olmayan öğeleri temizlemek, tarayıcınızın performansını hızlandırırken aynı zamanda güvenliğini güçlendirmenin en kolay ve en etkili yollarından biridir.

Bu nedenle , tarayıcınızın adres çubuğuna chrome: extensions yazın ve gördüğünüz her uygulamayı ve uzantıyı dikkatlice değerlendirin. Tanımadığınız veya artık ihtiyaç duymadığınız bir şey varsa, ondan kurtulmak için kutusunun içindeki Kaldır düğmesini tıklayın.

Ne kadar çok temizlerseniz o kadar iyi.

2. Kalan eklentilerinizi mikroskop altına koyun

Tüm uygulamalar ve bu uzantılar için vermedi kaldırma, yakından bakmak tür erişimin hak talebinde neyi ve onlar gerçekten aktivitenizin o kadar haberi olması gerekip gerekmediğini – veri gezen senin web’e.

Tarayıcınızın adres çubuğuna chrome: extensions yazarak bir kez daha başlayın – ancak bu sefer, kalan her uygulama ve uzantıyla ilişkili Ayrıntılar düğmesini tıklayın, ardından “Site erişimi” etiketli satırı arayın. Böyle bir satır görmüyorsanız, söz konusu eklenti, göz atma verilerinizin hiçbirine erişmiyor demektir. Listenizden kaldırın ve bir sonrakine geçin.

Bu arada, bir uygulama veya uzantı “tüm sitelerde” erişime sahip olarak listelenmişse, tarayıcınızdakileri her zaman herhangi bir kısıtlama olmaksızın görebilir ve hatta değiştirebilir . Durun ve kendinize gerçekten bu yeteneğe ihtiyacı olup olmadığını sorun. Aksi takdirde, hangi kurulumun en mantıklı göründüğüne bağlı olarak ayarını “belirli sitelerde” veya “tıklamayla” olarak değiştirin. (“Belirli sitelerde” yi seçerseniz, uzantının hangi belirli sitelere erişmesine izin verileceğini belirlemeniz gerekir. Örneğin, Gmail arayüzünü değiştiren bir uzantıysa, onu yalnızca üzerinde çalışacak şekilde ayarlamak isteyebilirsiniz. mail.google.com.)

Bir uzantının varsayılan olarak tüm sitelerdeki verilerinize erişim istemesi, bu şekilde bırakmanız gerektiği anlamına gelmez.

Böyle bir değişikliğin sonucu olarak düzgün çalışmayan bazı uzantılarla karşılaşabilirsiniz, ancak buna değer. Ve eğer bir uzantı herhangi bir mantıksal neden olmadan daha sınırlı erişimle çalışmazsa, gerçekten kullanmak istediğiniz bir uzantı olup olmadığını düşünmeye değer.

3. Sekme yönetimi becerilerinizi geliştirin

Tonlarca sekmeyi açık tutan türden biriyseniz, dinleyin: İstifçilik alışkanlığınız tarayıcınızı tıkıyor. Aynı anda ne kadar çok sekmeyi aktif tutarsanız, Chrome o kadar yavaş çalışır. Kaçınılmaz.

Bariz çözüm, aslında açmanız gerekmeyen şeyleri açık bırakmayı bırakmaktır – ancak herhangi bir anda çalışan bir avuç sekmeden daha fazlasına ihtiyacınız varsa, bunları daha akıllıca yönetecek bir uzantı yakalamayı düşünün. siz ve tarayıcınızı taramaya getirmelerini önleyin:

  • Great Suspender arka planda çalışır ve yapılandırılabilir bir süre sonra bakmadığınız sekmeleri otomatik olarak askıya alır. Bu şekilde, sekmeleriniz hazır durumda kalır, ancak aktif olarak kullanılmadıklarında kaynakları gereksiz yere yemeyin.
  • Toby for Chrome , Chrome’un Yeni Sekme Sayfasını bir dizi özel sekme koleksiyonuna dönüştürür. Buradaki fikir, sekmeleri açık bırakmak yerine oraya kaydedebilir ve daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
  • Sekme Erteleme , e-postadan bir ipucu alır ve herhangi bir sekmeyi göndermenize ve ardından belirli bir tarih ve saatte geri getirmenize olanak tanır. Böylece, ihtiyacınız olan her şeyi tam önünüzde tutmak yerine, aktif olarak çalışmadığınız sekmeleri erteleyebilir ve daha sonra ihtiyacınız olduğunda yeniden görünmesini sağlayabilirsiniz.
Sekme Erteleme, tarayıcınıza e-postayı hatırlatan akıllı bir organizasyon sistemi getirir.

Bu araçlardan biri veya daha fazla Chrome’u hem tutarak uzun bir yol gidecek ve aşırı getting beyninizi.

4. Komut dosyası engelleyen bir uzantı düşünün

Kendi yerel tarayıcınıza bağlı herhangi bir şeyden daha çok web’i gerçekten yavaşlatan şeyin ne olduğunu biliyor musunuz ? Bazı sitelerin komut dosyalarını aşırı kullanması – izleme komut dosyaları, reklam yükleme komut dosyaları, video oynatma komut dosyaları, adını siz koyun. (O değil, uh, bu tür konularda bu tür konularda her şeyi bilirdik. Buraya garip bir ıslık ekleyin.)

UBlock Origin gibi bir komut dosyası engelleme uzantısı , bu tür komut dosyalarının çalışmasını önleyecek ve sonuç olarak web tarama deneyiminizin sonsuz derecede daha hızlı hissetmesini sağlayacaktır. İster gerçekten kullanmak istediğiniz video oynatıcılar gibi meşru komut dosyalarının engellenmesini, ister yalnızca belirli isimsiz yazarların yayınlarının bodrumunda zincirlenmesini önlemek için, uygun gördüğünüz şekilde uzantı içindeki siteleri manuel olarak beyaz listeye ekleyebilirsiniz. okuyucuları gelir getiren senaryoları engellemeye teşvik ederek.

Erm, devam edelim tamam mı?

5. Mobil tarayıcınızı veri diyetine sokun

Aramızdaki Android sahibi kişiler için bir tane var: Chrome Android tarayıcısı , yavaş yüklenen sayfaları, kodlarını basitleştirmek ve daha hızlı açılmalarını sağlamak için Google’ın sunucuları üzerinden yönlendiren kullanışlı bir gizli seçeneğe sahiptir. Her şey anında gerçekleşir ve sonuç olarak hiçbir şey farklı görünmez.

Bu özelliğe Basit Mod adı verilir ve telefonunuzdaki Chrome ayarlarına gidip listenin altına doğru aşağı kaydırarak, “Basit Mod” etiketli satıra dokunarak ve ardından geçişi açık konuma çevirerek bunu açabilirsiniz.

Chrome Android tarayıcısının Basit Modu, sayfaların daha küçük ve daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Gece gündüz bir fark yaratmayacak, ancak Chrome’un mobil formunda bulunan birkaç etkili hız geliştirme seçeneğinden biri ve hey, her küçük parça yardımcı oluyor.

6. Chrome’un sayfaları sizin için önceden yüklemesine izin verin

Bir sayfanın yüklenmesini beklemek, web taramasının en kötü kısmıdır, ancak Chrome, açmanız muhtemel olan sayfaları seçerek önceden yükleyerek bu ağrının en azından bir kısmını ortadan kaldırabilecek, kullanım dışı bir özelliğe sahiptir.

Görüntülemekte olduğunuz bir sayfadaki her bağlantıya bakarak, hangi bağlantılara tıklayacağınızı tahmin etmek için biraz Google voodoo sihri kullanarak ve ardından gerçekten tıklamadan önce ilişkili sayfaları önceden yükleyerek çalışır.

Bu seferki mevcut masaüstü tarayıcı hem de ve Android hem de iOS Chrome uygulamasında içinde:

  • Masaüstünde adres çubuğunuza chrome: settings yazın, ekranın alt kısmına gidin ve “Gelişmiş” i tıklayın, ardından “Gizlilik ve güvenlik” kutusunda “Daha hızlı göz atma ve arama için sayfaları önceden yükle” etiketli satırı bulun ve yanındaki geçişi etkinleştirin.
  • Android’de, Chrome uygulamasının ayarlarını açın, “Gizlilik” e dokunun, ardından “Daha hızlı gezinme ve arama için sayfaları önceden yükle” etiketli satırı bulun ve yanındaki kutunun işaretlendiğinden emin olun.
  • Ve iOS’ta, Chrome uygulamasının ayarlarını açın, “Bant Genişliği” ne dokunun, ardından “Web Sayfalarını Önceden Yükle” ye dokunun ve açılan seçeneklerden “Her Zaman” veya “Yalnızca Kablosuzda” seçeneğini belirleyin. (“Her zaman” seçeneğiyle gitmek, mobil veri kullanırken bile daha hızlı gezinmeye neden olur, ancak sonuç olarak daha fazla mobil veriyi de yakar.)

Aynı konsepti daha da ileriye götürmek istiyorsanız, üçüncü taraf FasterChrome uzantısı, farenizi bağlantısının üzerine en az 65 milisaniye boyunca getirdiğinizde bir sayfayı önceden yükleyecektir . Bu şekilde, bir şeyi tıklamak üzereyken yükleme arka planda başlar – ve oraya vardığınızda, zaman alan iş biter ve sayfa görünmeye hazır hale gelir.

7. Daha iyi bir DNS sağlayıcısına geçiş yapın

Chrome’a ​​her web adresini yazdığınızda, tarayıcı bu URL’yi aramak, sitenin bulunduğu IP adresini bulmak ve ardından sizi doğru yere götürmek için bir Alan Adı Sistemi sunucusuna güvenir.

Çoğu zaman, internet sağlayıcınız bu işi yapmaktan sorumlu olan kişidir ve bunu özellikle iyi yapma eğiliminde olmadığını söylemesi yeterlidir. Kendinizi üçüncü taraf bir DNS sağlayıcısına geçirerek, bir web sayfasının adresini yazdıktan sonra ortaya çıkması için gereken süreyi ciddi şekilde hızlandırabilir ve ayrıca internet sağlayıcınızın ziyaret ettiğiniz web siteleri hakkında veri toplamasını engelleyebilirsiniz ve sonra bu bilgileri sizden daha fazla para kazanmak için kullanmak.

Cloudflare ve Google, DNS sağlayıcı hizmetlerini ücretsiz olarak sunar ve her ikisi de genellikle mevcut en hızlı ve en güvenilir seçenekler arasında kabul edilir – ve dahası, her ikisi de sizin hakkınızda tanımlanabilir herhangi bir bilgiyi saklamama veya verilerinizden herhangi birini satma sözü verir. Yönlendiricinizin yapılandırmasındaki bir ayarı değiştirerek veya ayarlarınızı cihaz bazında düzenleyerek bunlardan herhangi birine DNS sağlayıcınız olarak geçiş yapabilirsiniz. Bu uygulaması kolay kılavuzda , bunu çeşitli farklı ürünlerde yapmak için belirli adımlar vardır.

8. Web’in güvenlik açıklarını doldurun

Şimdiye kadar, muhtemelen çoğu web sitesinin HTTPS kullanması gerektiğini biliyorsunuzdur – tarayıcınızın adres çubuğuna bir kilit simgesi koyan ve size (a) bir sitenin gerçekte ne olduğunu bildirdiği ve (b) siteye gönderdiğiniz şifreli.

Ancak çoğu site standartlara ulaşmış olsa da, bazıları hala açıklanamaz bir şekilde eski ve çok daha az güvenli HTTP protokolüne yapışmaktadır.

İşte çözüm şu: HTTPS Everywhere adlı bir Chrome uzantısı , güvenli olmayan siteleri sizin için HTTPS’ye geçirecek ve onlara ilettiğiniz her şeyin meraklı gözlerden korunmasını sağlayacaktır. Electronic Frontier Foundation ve Tor Project tarafından geliştirilmiştir ve kullanımı tamamen ücretsizdir.

HTTPS Everywhere, hala güvenli HTTPS standardını kullanmayan siteler için tek tıklamayla etkili bir düzeltme sağlar.

9. Bilgisayarınızı temizleyin

Tüm bu adımları denediyseniz ve Chrome tarayıcınız hala mücadele ediyorsa, bilgisayarınızda Chrome’un performansını etkileyebilecek garip bir şey olup olmadığını kontrol etmeye değer olabilir.

Windows kullanıyorsanız, Chrome’un Chrome’un düzgün çalışmasını engelleyebilecek kötü amaçlı yazılımları veya diğer programları aramak ve kaldırmak için kendi olabildiğince basit bir aracı vardır : Adres çubuğunuza chrome: settings yazın ve ” Gelişmiş “seçeneğine gidin ve ardından ekranın en altına kadar kaydırın ve” Bilgisayarı temizle “yi tıklayın. Sonraki ekranda Bul düğmesini tıklayın, ardından Chrome’un sisteminizi taramasını ve ortaya çıkardığı zararlı herhangi bir şeyi kaldırma sürecinde size yol göstermesini bekleyin.

Bir Mac veya Linux sistemi kullanıyorsanız, yüklü uygulamalar listenize bakın ve tanımadığınız herhangi bir şey olup olmadığına bakın veya daha derine inmek istiyorsanız üçüncü taraf bir kötü amaçlı yazılım denetleyicisini deneyin. ( Mac için bazı özel tarayıcı önerilerini burada ve Linux için burada bulabilirsiniz .)

Bu arada Chrome OS’de, yazılımın alışılmadık mimarisi sayesinde kötü amaçlı yazılım gerçekten bir sorun değildir , ancak başlatıcınıza bir göz atmak ve sıra dışı veya beklenmedik hiçbir şeyin gözünüze çarpmamasını sağlamak asla zarar vermez.

10. Kendinize yeni bir başlangıç ​​yapın

Son fakat en az değil, Chrome’u her zaman varsayılan durumuna sıfırlayabilirsiniz – tüm uygulamaları ve uzantıları ortadan kaldırarak, tüm ayarları kullanıma hazır varsayılan ayarlarına geri yükleyebilir ve size baştan başlayabileceğiniz tamamen temiz bir sayfa sunabilirsiniz.

Bu, herkes için tavsiye edilen bir şey değildir, ancak tarayıcınız gerçekten sıkıcıysa veya başka sorunları varsa ve başka hiçbir şey bir fark yaratmıyorsa, denemeye değer son bir adımdır. Tip ayarları: krom ekranın alt kısmında “orijinal varsayılan ayarları geri yükle” seçeneği için “Gelişmiş” ve görünüm tıklayın, adres çubuğuna. Tıklayın, devam etmek istediğinizi onaylayın ve ardından arkanıza yaslanın ve senedin tamamlanmasını bekleyin.

Şansınız varsa, hız ihtiyacınız nihayet karşılanacaktır – ve internette en iyi güvenlik ile ve hiç beklemeden dolaşmaya başlayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment

×

Like us on Facebook