Android telefonlar ve tabletler nasıl rootlanır (ve köklerinden nasıl kaldırılır)

Android köklendirme, akıllı telefonunuz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanın ve yepyeni bir olasılıklar dünyasının kapılarını açmanın ideal yoludur, ancak buna dikkatle yaklaşmak önemlidir. Köklendirme risksiz değildir – ve bir şeyler ters giderse garantinizi geçersiz kılabilir, size bozuk bir akıllı telefon veya tablet bırakabilir veya daha kötüsü olabilir.
Video oynatmak
Devam etmeden önce, köklendirmenin her zaman basit bir süreç olmadığını ve bu sırada hıçkırıklarla karşılaşabileceğinizi anlamak önemlidir. Android cihazınızı kesinlikle rootlamanız gerektiğine karar verirseniz, aşağıdan devam edin, ancak bunun kalp zayıflığı veya teknoloji konusunda deneyimsiz olmadığını bilin.

Üreticiler ve taşıyıcılar sizi kök salmaktan caydıracaklar ve bunlar sadece korkutucu değil. En kötü durumda, talimatları doğru bir şekilde uygulamazsanız, cihazınıza onarılamaz bir şekilde zarar verebilir, ancak birçok kişi potansiyel faydaların buna değdiğini düşünür. Bir ile köklü telefonu , kendi işlemci kadar bloatware, hız kaldırmak ve telefon yazılımın görünümünü her eleman özelleştirebilirsiniz.

Android telefonların nasıl rootlanacağına dair bu kılavuz, cihazınızı rootlamak için gerekli adımlarda size yol gösterecektir. Bazı telefonlar dakikalar içinde rootlanabiliyorken, diğerleri biraz daha araştırma yapacak. Ancak bir şey açık: Telefonunuzu köklendirmek, Android cihazınızın gerçek potansiyeline erişmenin en iyi yollarından biridir.

Köklendirme nedir?

Bir Android telefonu veya tableti köklendirmek, bir iPhone’u hapse atmaya benzer – temelde, bir telefonun alt sistemine daha derine dalmanıza olanak tanır. Köklendikten sonra, Android cihazınızdaki hemen hemen her şeyi özelleştirmek için işletim sisteminin tamamına erişebilir ve üreticinizin veya operatörünüzün uyguladığı tüm kısıtlamaları aşabilirsiniz.

Köklendirme en iyi şekilde dikkatle yapılır. Sen gerekir  yedeklemek terimleri çağırmakla “flaş” veya – – yüklemeden önce telefonunuzun yazılımını özel bir ROM (Android değiştirilmiş versiyonu).

Neden kök saldın?

Android telefonunuzu köklendirmenin en büyük teşviklerinden biri, aksi takdirde kaldırılması imkansız olan bloatware’i kaldırabilmenizdir (bazen devre dışı bırakabilirsiniz – bloatware devre dışı bırakma kılavuzumuza bakın ). Bazı cihazlarda, köklendirme, kablosuz internet paylaşımı gibi önceden devre dışı bırakılan ayarları etkinleştirir. Ek avantajlar arasında, her biri ekstra özellikler ekleyebilen ve telefonunuzun veya tabletinizin performansını artırabilen özel araçlar ve flash özel ROM’lar yükleme yeteneği bulunur.

Sahip olunması gereken çok sayıda kök uygulaması yoktur, ancak buna değecek kadar çok şey vardır. Bazı uygulamalar, tüm uygulamalarınızı ve verilerinizi otomatik olarak buluta yedeklemenize, web ve uygulama içi reklamları engellemenize, internete güvenli tüneller oluşturmanıza, işlemcinizde hız aşırtma yapmanıza veya cihazınızı kablosuz bir etkin nokta haline getirmenize olanak tanır.  Neyin mümkün olduğuna dair daha iyi bir fikir edinmek için köklü cihazlar için en iyi kök uygulamalarına bir göz atın .

Neden kök salamıyorsun?

Android’inizi köklendirmenin esasen dört potansiyel eksisi vardır.

 • Garantinizi geçersiz kılma: Bazı üreticiler veya operatörler, cihazınızı köklendirirseniz garantinizi geçersiz kılacaktır, bu nedenle her zaman kökten çıkarabileceğinizi unutmamak gerekir. Aygıtı onarım için geri göndermeniz gerekirse, yaptığınız yazılım yedeklemesini güncelleyin ve yeni gibi iyi olacaktır.
 • Telefonunuzu tıkamak: Köklendirme işlemi sırasında bir şeyler ters giderse, cihazınızı tuğlalama – yani bozulma – riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bunun olmasını önlemenin en kolay yolu talimatları dikkatlice takip etmektir. Takip ettiğiniz kılavuzun güncel olduğundan ve flaş ettiğiniz özel ROM’un özellikle bunun için olduğundan emin olun. Araştırmanızı yaparsanız, akıllı telefonunuzu tuğla örmek konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.
 • Güvenlik riskleri: Köklendirme, bazı güvenlik riskleri getirir. Cihazınızda hangi hizmetleri veya uygulamaları kullandığınıza bağlı olarak, bir güvenlik açığı oluşturabilir. Ve bazı kötü amaçlı yazılımlar, veri çalmak, ek kötü amaçlı yazılım yüklemek veya zararlı web trafiğiyle diğer cihazları hedeflemek için köklü durumdan yararlanır.
 • Devre dışı bırakılan uygulamalar: Bazı güvenlik bilincine sahip uygulamalar ve hizmetler köklü cihazlarda çalışmaz; Google Pay ve Barclays Mobil Bankacılık gibi finansal platformlar bunları desteklemez. Sky Go ve Virgin TV Anywhere gibi telif hakkıyla korunan TV şovları ve filmleri sunan uygulamalar köklü cihazlarda da başlamaz ve Netflix de başlamaz.

Android cihazınızı köklendirme için nasıl hazırlarsınız?

Bir Android cihazı köklendirmenin en kolay yollarından biri, bir uygulama kullanmaktır ve bir dizi köklendirme uygulaması yıllar boyunca dikkatleri üzerine toplamıştır – Framaroot , Firmware.mobi , Kingo Root , BaiduRoot , One Click Root ve Root Master bunlardan bazılarıdır. en güvenilir olanı. Bu hizmetler genellikle cihazınızı dişlerinizi fırçalamanız için geçen sürede köklendirir. Ancak bazıları yalnızca Android’in eski sürümlerini çalıştıran cihazları destekler, bu nedenle cihazınız için uygun olanı bulmak için biraz alışveriş yapmanız gerekebilir. Daha eski bir cihazı köklendirmek istiyorsanız, Firmware.mobi’yi kontrol etmeniz gerekebilir .

Doğrulanan önyükleme hizmeti, cihazınızın sistem dosyalarında oynanıp oynanmadığını tespit etmek için cihazın şifreleme bütünlüğünü kontrol ederek meşru köklendirme uygulamalarını engelleyeceğinden, Android 7.0 Nougat’tan Android sürümlerinin köklendirilmesi daha zordu. Neyse ki, köklendirme uygulamaları eğriyi yakaladı ve Android’in daha yeni sürümlerini köklendirmek eskisinden çok daha kolay.

Telefonunuz tek tıklamayla root atma uygulamasıyla uyumlu değilse, Android forumlarında alternatifleri araştırmak için biraz zaman harcamanız gerekecek. Başlamak için en iyi yer XDA Geliştiriciler Forumu’dur – telefonunuz veya tabletiniz hakkında bir başlık arayın ve muhtemelen bir yöntem bulacaksınız.

Kök için hazırlanıyor

Başlamadan önce onsuz yaşayamayacağınız her şeyi yedekleyin . Ayrıca yenisini yakmadan önce her zaman telefonunuzun mevcut ROM’unu yedeklemelisiniz. Başlamadan önce cihazınızın tam olarak şarj edildiğinden de emin olmak isteyeceksiniz.

OEM Kilit Açma’nın yanı sıra USB hata ayıklamasını da açmanız gerekecektir . Bunu , cihazınızda Ayarlar’ı açarak yapın. Ayarlar ekranının altında Geliştirici Seçeneklerini görmüyorsanız , etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Telefon Hakkında’ya dokunun ve Yapı Numarasını bulun . Kesin yol telefonunuza bağlıdır, ancak genellikle diğer yazılım bilgileriyle birlikte bulunacaktır.
 2. Yapı Numarasına yedi kez dokunun ve Geliştirici Seçenekleri , Ayarlar’ın ana sayfasında görünecektir . Bunu etkinleştirmek için güvenlik şifrenizi onaylamanız gerekebilir.
 3. Yeni geliştirici seçeneklerinizi görmek için Geri tuşuna dokunun .
 4. Geliştirici Seçenekleri’ne dokunun .
 5. USB Hata Ayıklamayı etkinleştirmek için işaretleyin .
 6. OEM Kilit Açmayı etkinleştirmek için işaretleyin .

Android SDK Platform Araçlarını Yükleme

Eskiden bu köklendirme, Google’ın tüm Android geliştirme kitinin indirilmesini içeriyordu. Neyse ki artık durum böyle değil ve ihtiyacınız olan tek şey Android SDK Platform Araçları.

Google’ın geliştirici sitesinden Android SDK Platform Tools’u indirin ve yükleyin . Windows, Mac ve Linux için seçenekler var. Bu talimatlar Windows makineleri içindir. Sıkıştırılmış dosyaları çıkartın. Yazılımın hangi dizine yükleneceği sorulduğunda, C: android-sdk olarak ayarlamanızı öneririz Farklı bir yer seçerseniz, onu hatırladığınızdan emin olun.

Cihaz sürücüleri yükleniyor

Bilgisayarınızın akıllı telefonunuz veya tabletiniz ile düzgün bir şekilde iletişim kurmasını sağlamak için uygun USB sürücüsünü yüklemeniz gerekecektir.

Bazı üreticilerin aygıtları, telefonun yazılımında bulunan sürücülerle birlikte gelir, bu nedenle uygun USB sürücüsünü yüklemek için yapmanız gereken tek şey, telefonunuzu USB kablosuyla PC’nize bağlamaktır. OnePlus buna bir örnektir, ancak USB sürücülerinin otomatik olarak yüklenip yüklenmeyeceğini görmek için önce telefonunuzu bağlamaya değer.

Aksi takdirde, en popüler üreticilerin sürücülerinin bir listesi:

Yükleyicinin talimatlarını izleyin. Sürücüler yüklendikten sonra bir sonraki adıma geçin.

Önyükleyicinizin kilidini açın

Başlamadan önce, cihazınızın önyükleyicisinin kilidini açmanız gerekir. Önyükleyici, basitçe ifade etmek gerekirse, aygıtın işletim sistemini yükleyen programdır. Telefonunuzun veya tabletinizin başlatma işlemi sırasında hangi uygulamaların çalışacağını belirler.

Bazı üreticiler, önyükleyicinin kilidini açmak için bir anahtar edinmenizi gerektirir. Motorola , HTC , LG ve Sony , bunun nasıl yapılacağına dair adım adım talimatlar sağlar, ancak bir uyarı: Bir geliştirici hesabına kaydolmanızı gerektirirler.

Ne yazık ki Huawei ve Honor cihazlarının kullanıcıları için bu telefonların önyükleyicilerinin kilidi artık açılamıyor. Huawei , Temmuz 2018’de kilit açma kodları talep etme özelliğini iptal etti . Hala Huawei veya Honor cihazınızı köklendirmek istiyorsanız, DC-Unlocker gibi bir üçüncü taraf hizmeti kullanmanız gerekir .

Bu adımları attıktan sonra, kilit açma işlemine başlayabilirsiniz. Cihazınızı hızlı başlatma moduna geçirmeniz gerekecek . Her telefon için farklıdır, ancak çoğu cihazda, cihazı yeniden başlatmak ve Güç ve Sesi Kısma düğmelerini 10 saniye basılı tutmak hile yapar (HTC telefonlar, Sesi Kısma tuşuna basmanızı ve seçmek için Güç düğmesine basmanızı gerektirir.)

Fastboot’a önyükleme yaptıktan sonra , daha önce Android SDK dosyalarınızı açtığınız klasöre gidin. Ardından, Shift + Sağ Tık tuşlarını basılı tutarak ve Burada Bir Komut İstemi Aç’ı seçerek bilgisayarınızın komut istemini açın . Cihazınız bir kod gerektiriyorsa, uzun bir karakter dizisi alacaksınız. Bunu cihazınızın üreticisinin web sitesindeki kutuya yapıştırın, formu gönderin ve bir anahtar, dosya ve diğer talimatları içeren bir e-postayı bekleyin.

Cihazınızın önyükleyicisinin kilidini açmak için, onu bilgisayarınıza bağlayın ve tekrar hızlı başlatma moduna getirin. Başlat menünüze cmd yazarak komut istemini açın.

Google Nexus ve Pixel cihazları için komutlar kolaydır:

 • Nexus telefonlar: “fastboot oem unlock” yazın (tırnak işaretleri olmadan) ve enter tuşuna basın
 • Pixel telefonlar: “fastboot flashing unlock” yazın (tırnak işaretleri olmadan) ve enter tuşuna basın

Samsung cihazları için de aynı şey geçerlidir:

 • Samsung telefonlar: “fastboot flashing unlock” yazın (tırnak işaretleri olmadan) ve Enter tuşuna basın .

Motorola’nın emri biraz farklı:

 • “Oem unlock UNIQUE_KEY” yazın (tırnak işaretleri olmadan), “UNIQUE KEY” ‘i aldığınız kodla değiştirin

HTC’nin:

 • “Unlocktoken Unlock_code.bin” yazın (tırnak işaretleri olmadan), “Unlock_code.bin” ‘i aldığınız dosyayla değiştirin.

Kilidi açmayı onaylayın ve Android cihazınızı köklendirmeye bir adım daha yaklaştınız.

Bazı üreticiler ve operatörler bootloader kilidini açmaya onay vermez, ancak bu yapılamayacağı anlamına gelmez. Geçici çözümler ve resmi olmayan çözümler için XDA Developers forumunda arama yapmayı deneyin .

Android cihazınızı birden fazla programla nasıl rootlarsınız

Telefonunuzu veya tabletinizi rootlamak için birçok farklı yol var. İşte bizim en çok beğendiklerimizden bir kaç tanesi.

Root Master ile Köklendirme

Root Master , XDA Developers forumunda en iyi tek tıklamayla root yöntemlerinden biri olarak bahsedilir – ve yeni başlayanlar için kullanımı basit olacak şekilde tasarlanmıştır. Yine de Root Master’ın 2017’den beri güncellenmediğini belirtmek gerekir. Bu uygulamayı kullanmaya karar verirseniz, takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 1. APK’yi indirin ve yükleyin . Kurulumu tamamlamak için Android Güvenlik ayarlarınızda Bilinmeyen Kaynaklar düğmesine dokunmanız gerekebilir .
 2. Uygulamayı başlatın, ardından Başlat’a dokunun .
 3. Uygulama, cihazınızın uyumlu olup olmadığını size bildirecektir. Değilse, listemizdeki diğer uygulamalardan birini denemeniz gerekir.
 4. Cihazınız rootlanabiliyorsa, bir sonraki adıma geçin ve uygulama köklenmeye başlayacaktır. Bu biraz zaman alabilir ve telefonunuzu çalışırken başka hiçbir şey için kullanmamak iyi bir fikirdir.
 5. Başarı ekranını gördüğünüzde, cihazınızı yeniden başlatın ve bitirdiniz!
 6. Tamamlandığında , kök erişiminizi yönetmek için Magisk’i indirip çalıştırabilirsiniz .

Framaroot ile Köklendirme

Framaroot daha yeni bir tek tıklamayla köklendirme hizmetidir ve köklendirme sürecini basit bir tek tıklamayla “kök” düğmesiyle herkes için kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Ancak, başlamak için birkaç çemberden atlamanız gerekebilir.

 1. APK’yi indirin .
 2. Kurun – kurulumu tamamlamak için Android Güvenlik ayarlarınızdaki Bilinmeyen kaynaklar düğmesine dokunmanız gerekebilir .
 3. Uygulamayı açın ve Kök üzerine dokunun .
 4. Uygulama, cihazınızı rootlayabildiğini tespit ederse, bunu yapacaktır. Yapamazsa, başka bir yöntem denemeniz gerekir.
 5. Cihazınız rootlanabiliyorsa, devam edip cihazınızı rootlayabilirsiniz.
 6. Daha sonra , kök erişiminizi yönetmek için Magisk’i indirip çalıştırmanız gerekir .

Öyleyse işte bu – gitmekte fayda var!

Firmware.mobi ile Android cihazınızı köklendirme

Geliştirici Chainfire’ın bir kilit açma aracı olan Firmware.mobi , Android akıllı telefonunuzu köklendirmenin en kolay yolu değil, ancak en kararlı olanlardan biridir. 300’den fazla cihazda çalışır ve köklendirme sürecini olabildiğince sorunsuz hale getiren adım adım talimatlar sağlar.

Cihazınız için uygun ZIP dosyasını indirmeniz gerekecektir .

Bunu yaptıktan sonra şu adımları izleyin:

 1. Klasörü çıkarın.
 2. Ona gidin ve root-windows.bat dosyasını bulun. Çift tıklayın.
 3. Komut dizisinin yürütülmesini bekleyin ve herhangi bir tuşa basın.
 4. İşlem tamamlandığında, telefonunuz otomatik olarak yeniden başlatılacak ve köklendirileceksiniz.

BaiduRoot ile Android cihazınızı köklendirme

Pekin merkezli Baidu Inc.’in bir yazılım aracı olan BaiduRoot , 6.000’den fazla Android cihazı destekler, ancak bunlar yalnızca Android 2.2’den Android 4.4’e kadar olan cihazları içerdiğinden, çoğu kişi için sınırlı bir kullanıma sahip olacak. Ancak, ortalıkta gerçekten eski bir telefonunuz varsa, bu, onu köklendirmek ve yeniden kullanmak için harika bir araçtır. Çince kodlanmış, ancak kurnaz bir çevirmen İngilizce bir versiyon yayınladı.

BaiduRoot, daha basit köklendirme uygulamalarından biridir. Bilgisayarınıza indirdikten sonra, bu adım adım bir meseledir.

Önce, dosyayı açmanız gerekir. Baidu_Root.RAR’ı bulun ve içeriğini çıkarın (Windows kullanıyorsanız, 7-Zip gibi üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacınız olabilir ).

Ardından, köklendirmek istediğiniz cihazı USB aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayın ve dosyaları aktarın. Bu bittiğinde, telefonunuzu fişten çekin.

BaiduRoot uygulamasını manuel olarak yüklemeniz gerekecek. Bu adımları takip et:

 1. Akıllı telefonunuzda veya tabletinizde Ayarlar> Güvenlik (veya Kilit Ekranı ve Güvenlik ) seçeneğine gidin.
 2. Bilinmeyen Kaynaklar arasında geçiş yapın ve açılır pencerede Tamam’a basın .
 3. BaiduRoot uygulamasını içeren klasörü bulun ve APK dosyasına dokunun. Kurulumu tamamlamak için yönergeleri izleyin.

Şimdi BaiduRoot’a geçin.

 1. BaiduRoot’u açın ve lisans sözleşmesini kabul edin.
 2. Ekranın ortasındaki Kök düğmesine dokunun .
 3. Birkaç saniye sonra, cihazın başarıyla köklendiğini belirten bir mesaj alacaksınız.

İşte kurulum sürecini gösteren bir video .

Tek Tıklama Kökü ile Köklendirme

Tek Tıklama Kökü , karmaşık doğanın bir kısmını köklendirmeden çıkarmayı amaçlayan yeni bir köklendirme aracıdır. Tek Tıklama Kökü fikri tam da adının içindedir; tek bir tıklama ve bitirdiniz. Telefonunuzu rootlamak için 40 $ ücret alıyor, ancak aynı zamanda programın kullanıcı ihmali dışında telefonunuzu tutamayacağına söz veriyor. Bu iddiaları yedekleyemiyoruz, bu nedenle diğer köklendirme uygulamalarında alacağınız tüm önlemleri almanızı öneririz.

Tek Tıklama Kök prosedürü basittir.

 1. Cihazınızın Kök Kullanılabilirlik Aracı tarafından desteklenip desteklenmediğini kontrol edin .
 2. İndir Windows / Mac One Click Root programı .
 3. Cihazınızı USB kablosuyla bağlayın.
 4. Cihazınızda USB hata ayıklamasını etkinleştirin.
 5. Tek Tıklama Kökü’nü çalıştırın ve yazılımın zorlu biti işlemesine izin verin.

Kingo Android Root nasıl kullanılır

Kingo Root , Windows tabanlı bir bilgisayara veya doğrudan rootlamak istediğiniz cihaza kurulabilir. Öncelikle, resmi listeyi kontrol ederek cihazınızın Kingo ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin . Ardından, Kingo Android Root for Windows programını alın ve kurun. Alternatif olarak, Kingo Android Root APK’sını cihazınıza indirin, Bilinmeyen Kaynaklar kutusunu işaretleyin (yukarıya bakın) ve kurun.

Windows istemcisini kullanmayı seçtiyseniz , telefonunuzda USB Hata Ayıklama modunu etkinleştirdiğinizden emin olun .

Oradan kullanım oldukça basittir:

 1. Kingo Root’u bilgisayarınızda başlatın ve cihazınızı USB ile bağlayın.
 2. Kingo Root, cihazınızı otomatik olarak algılamalı ve sizden onu rootlamanızı istemelidir. Click Kök ve sonra sıkı asmak – Kingo yalnızca kök yetkileri vermek için birkaç dakika sürer.

Bilgisayar olmadan root yapmayı tercih ederseniz, şu talimatları izleyin:

 1. Kingo Root APK’sini yükleyin .
 2. Kingo Root uygulamasını açın.
 3. Cihazınız uyumluysa, bir Tek Tıklama Kök düğmesi göreceksiniz . Ona dokunun ve sabırlı olun – biraz zaman alabilir.
 4. Kök başarılı olursa, büyük bir onay işareti göreceksiniz.

Köklendikten sonra ihtiyacınız olacak kaynaklar ve nasıl kökten çıkarılacağı

Muhtemelen başka hiçbir mobil işletim sistemi Android işletim sisteminin çeşitliliğiyle paralel değildir. Bu nedenle, cihazınızı köklendirmenin evrensel bir yolu yoktur. Yukarıdaki seçenekler başarısız olursa, endişelenmeyin. Belirli cihazınızı çevrimiçi bir yerde nasıl köklendireceğiniz konusunda muhtemelen bir kılavuz vardır – birkaç güvenilir kaynak arasında XDA Developers forumu ve Android Forumları yer alır .

Telefonunuz veya tabletiniz için doğru kılavuzu bulduğunuzda, bu sadece listelenen adımları metodik olarak uygulamakla ilgilidir. Karmaşıklaşabilir ve biraz zaman alabilir. Ancak kılavuzu adım adım takip etmeniz koşuluyla, nispeten ağrısız bir süreç olacaktır.

Kök Denetleyicisi’ni indirin

Cihazınızın başarıyla köklendiğinden emin olmak için bir uygulama indirmeniz gerekecek. Google Play mağazasında, indirildiğinde süper kullanıcı iznine sahip olup olmadığınızı söyleyen birkaç uygulama vardır – başardığınızı gösteren bir işaret. Kök Denetleyicisi popüler bir tanesidir – basitçe kurup çalıştırmanız, telefonunuzun süper kullanıcı izinlerine sahip olup olmadığını size söyleyecektir.

Bir kök yönetim uygulaması yükleyin

Köklendirme, telefonunuzu güvenlik tehditlerine karşı daha savunmasız hale getirecektir. Bir kök yönetimi uygulaması yüklemek size daha fazla gönül rahatlığı sağlayacaktır. Normalde, köklü ayrıcalıklar gerektiren her uygulama sizin onayınızı isteyecektir. Magisk Manager gibi kök yönetim uygulamalarının devreye girdiği yer burasıdır . Magisk Manager, telefonunuzun kök izinlerini yönetmenize, uygulamalar için izin vermenize veya reddetmenize olanak tanıyan açık kaynaklı bir yazılımdır.

Android cihazınızın kökü nasıl kaldırılır

Köklenmeden elde edebileceğiniz tüm faydalar için, işlerin eski haline geri dönmek isteyebilirsiniz. Hangi yöntemi denerseniz deneyin, telefonunuzda büyük değişiklikler yapmadan önce her zaman verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

Universal Unroot ile Unroot

Universal Unroot ile telefonunuzu kolayca kökten çıkarabilirsiniz . Çoğu Android cihazda kök ayrıcalıklarını kaldırır, ancak mükemmel değildir. Yeni başlayanlar için, çoğu Samsung cihazı uyumlu değildir ve LG cihazlarının kökleri kaldırılacak, ancak uygulama sihrini gerçekleştirdikten sonra yine de köklü olarak görünecek. Eskiden bir dolardı, ancak geliştiriciler artık güncellemediği için artık ücretsiz. Ancak desteklenen daha eski bir cihazınız varsa, emin olmak için iyi bir yoldur.

Stok üretici yazılımını yanıp sönerek kökten çıkarın

Kök erişimini kaldırmanın en kapsamlı yollarından biri, cihazınızı fabrika üretici yazılımı ile yanıp sönmektir. Bu yöntem, telefonunuzu veya tabletinizi herhangi bir kök izinden tamamen temizleyecektir, ancak bir uyarı: Bu kalp zayıflığı için değil.

Öncelikle cihazınızın fabrika görüntüsünü bilgisayarınıza indirin. Bir kez daha, XDA harika bir kaynak.

Ardından, dosyayı açın. Başka bir sıkıştırılmış dosya göreceksiniz – onu da açın. Sıkıştırılmış klasör, bir önyükleyici görüntüsü, radyo ve çeşitli komut dosyaları ve bir tane daha sıkıştırılmış dosya içermelidir. Yine, onu açın.

Bir sonraki adım, bilgisayarınıza ADB ve Fastboot yüklemeyi içerir.

Google’ın geliştirici sitesinden Android SDK Platform Tools’u indirin ve yükleyin . Windows, Mac ve Linux için seçenekler var. Bu talimatlar Windows makineleri içindir. Sıkıştırılmış dosyaları çıkartın. Yazılımın hangi dizine yükleneceği sorulduğunda, C: android-sdk olarak ayarlamanızı öneririz Farklı bir yer seçerseniz, onu hatırladığınızdan emin olun.

Cihazınızda OEM Kilit Açma özelliğinin etkinleştirildiğinden emin olun . Ayarları açın . Aygıtınızda Ayarlar ekranının altında Geliştirici Seçeneklerini görmüyorsanız , etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Telefon Hakkında’ya dokunun ve Yapı Numarasını bulun .
 2. Yapı Numarasına yedi kez dokunun ve Geliştirici Seçenekleri Ayarlar’ın ana sayfasında görünecektir.
 3. Geliştirici Seçeneklerini görmek için Geri tuşuna dokunun .
 4. Geliştirici Seçenekleri’ne dokunun .
 5. OEM Kilit Açmayı etkinleştirmek için işaretleyin .

Bilgisayarınıza geri dönün. Açtığınız klasöre boot.img dosyasını kopyalayın ve ADB klasörünüze, C: android-sdk’ye yerleştirin .

Telefonunuzu USB ile bilgisayarınıza bağlayın. Shift + Sağ Tık tuşlarını basılı tutup “Burada Bir Komut İstemi Aç” ı seçerek bilgisayarınızın komut istemini açın. Ardından şu komutları girin:

 1. adb yeniden başlatma önyükleyici
 2. fastboot flash önyükleme boot.img
 3. fastboot yeniden başlatma

Dosya gezgini ile kökten kurtulun

Telefonunuz Android Lollipop veya daha eski bir sürümü çalıştırıyorsa, ilk etapta kök veren dosyaları silerek de kökten çıkarabilirsiniz. EZ File Explorer gibi bir dosya gezgini uygulaması kullanmanızı öneririz . ES Dosya Gezgini menüsündeki Araçlar altında Kök Gezgini’ni açın ve istenirse ona kök ayrıcalıkları verin.

 1. Cihazınızın ana sürücüsünü “/” altında bulun.
 2. Git sistem > bin , sonra musluğu ve beklemeye BusyBox ve SU ve silin.
 3. Şimdi gidin sistemin > XBIN , ardından dokunup, bekletilen BusyBox ve SU ve silin.
 4. Son olarak sistem > uygulamaya gidin ve supeuser.apk dosyasını silin .
 5. Cihazı yeniden başlatın ve kökünden kaldırılmalısınız.

OTA güncellemesiyle kökten çıkarın

Bazen sadece bir OTA güncellemesini yüklemek kökü bozabilir. Ayarlar> Cihaz Hakkında altında bir yazılım güncellemesi arayın . Dikkatli olun, bazı kök yöntemlerinde olduğu gibi, kurtarılması imkansız olabilir. Bu durumda, önce orijinal bellenimi flaş etmeniz gerekebilir.

Kök yöntemlerin veya kökten çıkarma yöntemlerinin hiçbiri risksiz değildir, bu nedenle her zaman verilerinizi yedekleyin, cihazınızın tam şarjlı olduğundan emin olun, talimatları dikkatlice okuyun ve acele etmeyin. Yine, ek desteğe ihtiyacınız varsa, daha fazla yardım için XDA’daki topluluğa ulaşmanızı öneririz . Orada, yardım arayan aktif bir topluluk bulacaksınız.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Leave a Comment

×

Like us on Facebook